Zorlu’dan İzmir’e ticaret merkezi

 

Zorlu’dan bir yatırım da İzmir’e
Küçükbay Ailesi ile Gümrük’teki Orkide Alışveriş Merkezi ve tütün depoları için anlaştı
İstanbul’daki Karayolları arazisini alan Zorlu Holding, yeni proje hazırlığında
İstanbul’un en değerli arazisi olarak nitelenen Karayolları 17’inci Bölge Müdürlüğü arsası ihalesini 800 milyon dolarla kazanan Zorlu Holding, büyük bir bombayı da İzmir’de patlatmaya hazırlanıyor. Zorlu Holding ile Küçükbay Ailesi arasında süren pazarlıklar anlaşma ile sonuçlandı. Orkide Alışveriş Merkezi ve şuanda otopark olarak kullanılan tütün depolarının yeni sahibi Zorlu Holding olacak. Her iki taraf da anlaşma konusunda suskunluğunu korurken gerekli açıklamanın birkaç günü içinde Zorlu Holding tarafından yapılacağı bildirildi…
Yeni strateji
Denizbank’taki yüzde 75 hissesini geçen yıl 2 milyar 440 milyon dolara Dexia’ya satan Zorlu Holding, yeni stratejisini enerji ve gayrimenkul üzerine kurduğunu açıklamıştı. Bu anlamda ilk adımı İstanbul’da atan Zorlu Holding, yeni bir yatırım da İzmir’de planlıyor. Zorlu ile Küçükbay Aileleri arasında süren pazarlık anlaşma ile sonuçlandı ama yapılan gizlilik anlaşması gereği konuyla ilgili bilgi verilmiyor.
Zorlu Holding’in Türkiye’nin önde gelen yağ markalarından Orkide’nin üreticisi Küçükbay A.Ş.’ye ait Gümrük’teki Orkide Alışveriş Merkezi ve yanındaki halen otopark olarak kullanılan tütün depolarını satın aldığı belirtildi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı modeli ile gayrimenkul sektöründe büyümek isteyen Zorlu Grubu’nun İzmir’in merkezinde bulunan bu alanda ticaret merkezi kurmak istediği öğrenildi.
OTEL İÇİN ONAY VERİLMEDİ
Migros Alışveriş Merkezi, alışveriş mağazaları, sinema ve bowling salonları ile İzmirliler’e hizmet veren Orkide Alışveriş Merkezi, kentin önemli bir ihtiyacına da cevap veriyor. Küçükbay Ailesi, diğer binanın bulunduğu yerde ise otel kurmak istiyordu. Bu amaçla Japon yatırımcı ile anlaşan Küçükbay, 25 milyon dolarlık yatırımla 35 katlı otel için her türlü hazırlığını yapmıştı ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde yoğunluğu artıracağı gerekçesiyle otele onay vermemişti. 
PROJEDE NELER VARDI?
* Proje otel ve işyerlerinden oluşuyor.
* 35 katlı binada 500 araçlık otopark bulunuyor.
* Binanın ilk 10 katı otopark olacak.
* Otelde 300 yatak kapasitesi bulunacak.
* 50 işyeri ve ofis olacak.
* 50 lüks konut bulunacak.
* Otel, Orkide Alışveriş Merkezi’ne üstgeçit ile bağlanacak. Böylelikle, 50 lüks mağaza, sinema salonları, Migros Alışveriş Merkezi, 150 araçlık otopark ve fast-food restoranları ile otel kompleks bir yapı haline gelecek.
* Toplam maliyet 25 milyon dolar olacak.
* Oteli Japonlar işletecek.
* 400 kişiye istihdam sağlayacak.

Yenigün 9.3.2007{nomultithumb}