İZMİR’İN ÇÖPÜNE ALMAN MODELİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Torbalı Taşkesik Mevkii’nde kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisi, bölge sakinlerinin tepkisini çekmişti.

İZMİR Milliyet

Vatandaşlar tarafından protesto edilen Başkan Aziz Kocaoğlu, kurulacak tesisin ‘çevre dostu’ olduğunun, ‘yerinde’ gözlenmesi amacıyla Almanya’ya gezi organize etti. Bölgeyi temsil eden meclis üyelerinin, muhtarların ve akademisyenlerin de bulunduğu 32 kişilik heyet, çöp depolama konusunda en ileri teknolojiye sahip ülkelerden Almanya’nın, Münster ve Köln kentlerindeki düzenli çöp depolama ve işleme tesislerinde dört gün boyunca inceleme yapacak. 

Sırrı Aydoğan: En çevreci çözüm
Heyet başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, “Çevreye, doğaya ve o bölgede yaşayan insanlara zarar vermeden, çöpü en son ve en çevreci teknolojiyle depolayacağız. Gerek teknik arkadaşlarımız gerekse heyetteki diğer arkadaşlarımız edindikleri bilgilerden son derece tatmin oldular. Gerekli bilgileri aldılar ve
İzmir’de değerlendirecekler” dedi. 

‘Torbalılı rahat olsun’
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur da inceledikleri tesisi çok beğendiklerini belirtti. Uygur, “Çöpler, çevreye hiçbir zarar vermeden, son teknoloji kullanılarak  bertaraf ediliyor. Burada incelediğimiz gibi modern bir tesis yapılırsa, Torbalı’da, bulunduğu yerin yakınındakilerin bile çöpten haberi olmaz. Torbalı halkı rahat olsun” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Ege – 23.09.2010 {nomultithumb}