İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU’NUN İHALESİ 8 EKİM’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

 Yeni ASIR 22-Ağustos-2008 Cuma

Bakan Yıldırım'dan yol müjdeleri

Ulaştırma Bakanı, İzmir Körfezi'nde Üçkuyular-Çiğli arasına tüp geçit veya köprü yapılması konusunda çalışmaların sürdüğünü söyledi

NİHAL AŞKIN (HABER MERKEZİ)

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul otoyol ihalesine 8 Ekim'de çıkılmasının planlandığını açıkladı. Firmaların hazırlıkları nedeniyle ihale tarihinde biraz sarkma olabileceğini de belirten Bakan Yıldırım, İzmir'e yapılacak tüp geçit veya köprü ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bakan Yıldırım, "Bu konuyla ilgili proje çalışmaları devam ediyor. Çalışma sonucunda tüp geçit mi köprü mü yapılacağına karar verilecek" dedi. Yıldırım, İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara karayollarının tamamının 1 yıl içinde çift gidiş, çift geliş olmak üzere bölünmüş yol haline getirileceğini söyledi.

YENİ ASIR'DA AÇIKLADI
Yıldırım, önceki akşam geldiği İzmir'de dün sabah Yeni Asır Gazetesi Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer'i ziyaret etti. Ziyarette İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ile Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun da yer aldı. Önceki akşam Balçova Termal Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında İzmir'e başta Alsancak'ta yarım kalan viyadüklerin limana indirilmesi olmak üzere çok sayıda müjde veren Yıldırım, ziyarette de bu yönde bilgiler aktararak bölgeye yönelik ulaşım projeleri hakkında açıklamalar yaptı.

GENİŞLEME DE OLACAK
Yıldırım, İzmir Körfezi'nde Üçkuyular-Çiğli arasına yapılacak tüp geçit veya köprü ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bakan Yıldırım, "Bu konuyla ilgili proje çalışmaları sürüyor. Çalışma sonucunda tüp geçit mi köprü mü yapılacağına karar verilecek" dedi. Yıldırım, Türkiye'nin 3 büyük kentini birbirine bağlayan karayollarına büyük önem verdiklerini söyledi. En çok taşıt yükünü çeken İzmir-İstanbul-Ankara üçgenindeki yolların standardını yükseltmeyi amaçladıklarını dile getiren Yıldırım, "Bir yandan İzmir'den İstanbul ve Ankara'ya ulaşan devlet yollarını çift gidiş, çift geliş olak üzere bölünmüş yol haline getirmeye çalışıyoruz, diğer yandan da İzmir-İstanbul otoyolu ile ilgili hazırlıklarımızı hızla sürdürüyoruz. İzmir-İstanbul otoyolunun ihalesine 8 Ekim'de çıkacağız. Firmaların tekliflerini bu tarihten itibaren alacağız. Ancak bu büyük bir proje. Bazı firmalardan hazırlık yapmak adına süre uzatımı talepleri geliyor. Bu talepler nedeniyle ihale tarihini belki biraz daha ileriye alabiriz. Hedefimiz ihaleyi gerçekleştirip, en kısa sürede otoyol çalışmalarına başlamak" dedi.
İzmir'e, İstanbul, Bursa ve Balıkesir üzerinden karayoluyla geldiğini ve yoldaki tüm şantiyelerde incelemelerde bulunduğunu kaydeden Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İlk hedefimiz İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara devlet yollarının tamamını bölünmüş yol haline getirmek. Bu konudaki çalışmalarımızı hızlandırarak sürdürüyoruz. Dün İstanbul-İzmir yolunda incelemelerde bulunduk. Güzergah üzerinde ara ara bölünmüş yol olmayan, iki yeritli yollarımzın bulunduğu bölgeler var. Bir yıl içinde bunların tamamını bölünmüş yol haline getireceğiz. İzmir-İstanbul karayolunu seneye bu vakitler, İzmir-Ankara karayolunu ise yıl sonuna kadar bölünmüş yol haline getireceğiz."

Bölünmüş yollar 1 yılda bitecek
Bakan Binali Yıldırım'ın İzmir'de verdiği müjdelerin en önemlilerinden biri İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara karayollarının tamamının 1 yıl içinde çift gidiş, çift geliş olmak üzere bölünmüş yol haline getirileceğini açıklaması oldu. İzmir'in İstanbul ve Ankara ile karayolu bağlantıları ile ilgili çalışmaların hızla sürdüğünü kaydeden Bakan Binali Yıldırım, "İzmir-Ankara arasında sürdürülen bölünmüş yol projesi daha iyi bir noktada. Hava şartlarından kaynaklanan çok büyük bir aksaklık olmaması durumunda yıl sonuna kadar İzmir-Ankara karayolu tümüyle çift şerit geliş, çift şerit gidiş haline dönüştürülecek" dedi.

Ankara yolunda denetlemeye çıktı
Yıldırım, İzmir ziyaretinin ardından İzmir-Ankara karayolunda incelemeler için yola çıktı. İzmir-Ankara devlet karayolunun yıl sonuna kadar bölünmüş yol haline getirileceğini kaydeden Bakan Yıldırım, İstanbul karayolundaki incelemenin ardından Ankara yolunda da şantiylerde incelemelerde bulunacağını söyledi. Bakan Yıldırım "İstanbul-İzmir yolunda incelemelerde bulunduk. Şimdi de Ankara-İzmir yolundaki şantiyelerimizi gezeceğiz. Bu yoldaki çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Güzergahın büyük bölümü bölünmüş yol haline getirilirse de bazı bölgelerde tek gidiş tek geliş yolumuz da bulunuyor. Ancak çalışmalar bu tempoda devam eder ve bir aksilik olmazsa yıl sonuna kadar Ankara yolunun tamamını bölünmüş yol haline getirmiş oluruz" dedi.