İZMİR “GÖRÜCÜYE” ÇIKARTILIYOR

İZMİR "GÖRÜCÜYE" ÇIKARTILIYOR
 
İZMİR (Demokrat Radyo)- İzmir’in EXPO adaylığı için en önemli sınavlardan biri olarak kabul edilen 2. Uluslar arası Sempozyum yarın başlıyor. 17 Şubat gününe kadar sürecek sempozyumda, delegelere İzmir tanıtılarak oy istenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile AKP’li çok sayıda bakan da bu akşamdan itibaren İzmir’e gelirken, kentteki polis önlemleri de, İzmir halkının günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyecek. Tarihi Alsancak Garı’nda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün delegelere yemek vermek için inşaat yapılması ise tepki çekti.

İzmir’in EXPO 2015’e ev sahipliği yapıp yapmayacağına 31 Mart’taki oylamada karar verecek olan Uluslar arası Sergiler Bürosu delegeleri, yarın başlayacak sempozyuma katılmak için bu akşam İzmir’e geliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile AKP’li bakanlar da, İzmir’e gelerek, delegelerden oy isteyecek. 70 ülkeden 140 delege, yarın ilk olarak, itirazlara rağmen EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı’nı gezecek. İzmir’in en önemli tarım arazilerinden biri olan İnciraltı’nın EXPO gerekçesiyle imara açılması üzerine, Şehir Plancıları Odası mahkemeye başvurmuştu.

Delegelerin İnciraltı gezisinin ardından, 2. Uluslar arası Sempozyum başlayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yarın akşam, Alsancak Garı’nda konuklara akşam yemeği verecek. Gezi ve alışveriş ağırlıklı oluşturulan sempozyumun tartışma bölümlerine ise, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Marc Danzon, UNESCO Temsilcisi Gerome Binde, Dr. Ayşe Turan, Prof. Dr. Nilgün Kültürsay ve Prof. Dr. Hüsnü Canyaşar gibi isimler katılacak.

İzmirlilerin günlük yaşamı olumsuz etkilenecek

17 Şubat gününe kadar sürecek sempozyum nedeniyle, İzmir’deki polis önlemleri de artırılıyor. Birçok merkezi yol, trafiğe kapatılırken, belirli yerlerde polis kontrol noktaları kurulacak. İnciraltı semtindeki Crown Plaza, Hilton Oteli ve çevresi ile Kültür Park ve çevresi başta olmak üzere kent merkezindeki birçok yol araç trafiğine kapatılacak. İzmir polisi, sivil polis ağırlıklı polislerin sempozyum boyunca görevlendirileceğini açıkladı.

Tarihi Alsancak garı da EXPO'ya feda edildi

İzmir’in önemli tarım alanlarından biri olan İnciraltı’nın EXPO gerekçesiyle imara açılmasının ardından şimdi de tarihi Alsancak Garı’nda, inşaat yapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarın akşam Alsancak Garı’nda EXPO delegelerine yemek verecek. Bu nedenle, Anıtlar Kurulu’na kayıtlı olduğu bildirilen Alsancak Garı’nda bir süredir inşaat yapılıyor. İnşaat nedeniyle tarihi binada büyük bir tahribat olurken, Anıtlar Kurulu'na kayıtlı olan binada “nasıl oluyor da inşaata izin veriliyor?” sorusu yanıt bekliyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Alsancak Garı'nda yapılan inşaat çalışmaları konusunda bilgi vermekten kaçındı. Belediye yetkilileri, "EXPO artık bir tüzel kişilik. Garın içindeki çalışma kimin tarafından yapılıyor bilmiyoruz. Oraya harcanan kaynakta EXPO bütçesinden karşılanıyordur. Bu konuda bilgimiz yok" demekle yetindi

Demokrat Radyo / 13.02.2008