İZMİR KONAK’TA TMMOB ADINA YAPTIRILAN “BİRLİK PARKI” AÇILDI

İzmir Konak İlçesi'nde "Yenişehir Gıda Çarşısı" olarak bilinen Yenişehir Ticaret Merkezi'nde Konak Belediyesi tarafından TMMOB adına yaptırılan "Birlik Parkı" TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı'nın da katılımıyla açıldı.

Açılışta sırasıyla TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu birer konuşma yaptılar.


Mehmet Soğancı, konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Burada olmaktan çok büyük onur duyuyorum. Ben ve arkadaşlarım başta Konak Belediye Başkanı olmak üzere, bu parkın yapılmasına karar verenlere, tasarlayanlara, yapanlara ve emeği geçenlere Birlik adına teşekkür ederiz.

Hepimiz biliyoruz; tüm çağdaş dünyada bir kentin kimliği alanlarıyla, parklarıyla da tanımlanır. Alanlar toplulukların buluşma, ses çıkarma alanıdır. Parklar da kentin ve o beldenin sahiplerinin, yaşlısının gencinin, hangi yaş grubundan, hangi meslek grubundan olursa olsun tüm toplumun buluşma mekanlarıdır; konuşma, dayanışma mekanlarıdır.

Bugün açılan 'Birlik' parkı ile Yenişehir Ticaret Merkezi'nde önemli bir işlev yerine getirilmiş oldu. Bu park TMMOB için iki anlamda önemli. Birincisi, karar vericilerin parkı bizim adımıza yaptırması ve adının 'Birlik' olması bizim için onurdur. Diliyorum bu park TMMOB var oldukça bizimle birlikte gelişir, büyür, canlanır. Bu park burada çalışan TMMOB üyesi arkadaşlarımızın da buluşma yeri olacaktır.

Parkın bizim için ikinci önemli anlamı ise; burada bulunan anıtın üzerindeki sözlerden birinin 70-80 döneminde başkanlığımızı yapan Teoman Öztürk'e ait olmasıdır. O dönemde Teoman Öztürk ve arkadaşları bu sözle aslında o günden bugüne onurlu yürüyen ve dik duran TMMOB'nin yol haritasının kenar çizgilerini belirliyorlardı. Bu sözlerde denilmiştir ki 'Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği; baskı, zulüm ve engelleme yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde; bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız'

Sevgili arkadaşlar, TMMOB işte bu yolda yürümektedir ve bu yolda yürümek konusunda inançlı ve kararlıdır."

Kaynak: TMMOB