İZMİR KENT MERKEZİ’NİN YENİ PLANLARI HAZIR

Konak Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından Alsancak Liman Arkası ve Salhane bölgeleri için hazırlanan 1/1000 ölçekli revizyon imar planı çalışmaları tamamlandı. Yaklaşık 8 yıl önce planlanan İzmir Kent Merkezi projesi, açılan davalar nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi.
ONAY BEKLİYOR
Bayraklı Turan, Alsancak Liman Arkası ve Salhane bölgelerine ilişkin toplam 471 hektarlık alanın Konak Belediyesi sınırları içinde kalan 315 hektarlık kesimini içeren planlar Konak Belediye Meclisi'nin onayını bekliyor. Kuzeyde Liman Caddesi ile Çınarlı Adliye'ye kadar sahil kesimi, batıda Alsancak Gan'yla noktalanan demiryolu, güneyde Yenişehir, doğuda ise Bornova sınırına kadar uzanan bölgede gerçekleştirecek proje ile yeni bir yaşam merkezi oluşturulacak.
KENTİN KALBİ…
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nın 1/5 bin ölçekli nazım imar planının onayını takiben Konak Belediyesi tarafından ilçe sınırlarını kapsayan bölge için yapılan 1/1000 ölçekli revizyon imar planına göre kentin kalbi konumundaki Alsancak Bölgcsi'ndc turizm, alışveriş, eğlence ve iş merkezlen ile kültür sanat yapılarının yer alması planlanıyor.
Kaynak: Ege Telgraf – 02.03.2011