İzmirliler temiz bir dünya için yürüdü

İzmirliler temiz bir dünya için yürüdü

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için İzmir Gündoğdu’da bir araya gelen İzmirmliler Türkiye’nin iklim değişikliğini önlemeye dönük uluslar arası Kyoto Protokolüne imza atmasını istediler.

Ege Bölgesinin birçok yerinden gelen vatandaşlar mitingde yörelerindeki çevre sorunlarını dile getiren pankart, giysi ve dövizler taşıdılar. Öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’na gelen her yaştan vatandaş, renkli giysileri, sloganları ve taşıdıkları materyallerle rengarenk bir görüntü oluşturdular. Uşak’tan gelen İnay köylüleri üzerlerinde “Ölüler altın takmaz”, “siyanüre geçit yok” ve “siyanüre hayır” yazan kefeni temsil eden beyaz önlükler giydiler. Sık sık “Siyanürcü Şirket Türkiye’yi terk et” sloganını atan İnaylılar ayrıca kendilerine özgü çanları da çalarak seslerini duymak istemeyenlere mesaj vermeye çalıştılar.

Turgutlu Çal Dağı nikel madenine karşı mücadele eden Turgutlulular, Fırtına Deresinin özgürce akmasını isteyen Kaçkarlılar, Aliağa’da kurulmak istenen termik santrale karşı direnen Aliağalılar, önceki gün özelleştirmecileri fabrikadan kovan PETKİM işçi ve yöneticileri, taşocaklarına karşı uzun süredir savaşım veren Bornovalılar, Harmandalı’nı çöp dağlarından kurtarmaya çalışan Çiğli Harmandalılar ve antik kent Allianoi’nin çığlığını duyurma uğraşı veren Allianoi Gönüllüleri taleplerini Gündoğdu Meydanına taşıdılar. Yürüyüş ve mitingin en canlı ve renkli gruplarından birisini de Küresel Eylem Grubu üyesi gençler oluşturdu. Yürüyüş boyunca “Türkiye Kyotoyu imzala”, “Goeorge Bush teröristsin”, “Biz anti-kapitalistiz”, “Nükleere inat yaşasın hayat”, Siyanürcü şirket memleketi terk et” gibi sloganlar atılırken, güneşli bir İzmir gününü daha da renklendiren çeşitli gösteriler de sergilendi. Gündoğdu Meydanı’na kurulan kürsüden yapılan konuşmalarda küresel ısınmanın dünyanın geleceği için yarattığı tehlikeye dikkat çekilirken, anti-kapitalist mesajlar verildi. Konuşmalarda Türkiye’nin çevre sorunları, Maden yasası ve Nükleer santral tehlikesi de en çok dillendirilen konular arasında yer aldı. Konuşmalar da ayrıca, iklim değişikliğini önlenmesi ve temiz bir çevrede yaşam için fosil yakıtların terk edilmesine, güneş, rüzgar gibi temiz enerji biçimlerine yönelinmesine vurgular yapıldı.

Evrensel / 04.12.2007