İzmirliler Kemeraltı için teşekkür etti

Yenileme alanı raporunun Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmasını herkes sevinçle karşıladı

NİHAL AŞKIN / ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 07.10.2007{nomultithumb})

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, muhabirimiz Ertan Gürcaner'e proje için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi

Yeni Asır'ın 9 aydır İçişleri Bakanlığı'nda bekleyen "Kemeraltı Yenileme Alanı" ile ilgili raporu gündeme getirmesinin ardından, 15 gün içinde de Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılması, İzmir'de sevinçle karşılandı.
Kemeraltı'nın hazine olduğunu ve en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten İzmirliler, konuyu gündeme getiren Yeni Asır Gazetesi ve çözümünde önemli rol oynayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İzmirli Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'a teşekkür etti. İzmirliler, Gönül ve Aydın'ın konuyu aktarmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da projeyi sahiplenmesinin önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Katkısı olacak
Bakanlar Kurulu'nda imzaların tamamlanmasının ardından projeyi hayata geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirten İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, söz konusu projenin İzmir'in ticaret ve turizm alanlarındaki gelişmesine önemli katkısı olacağını söyledi. Kemeraltı'nı yenileme çalışmalarına İzmir İl Özel İdaresi aracılığıyla başladıklarını kaydeden Vali Kıraç, işyeri sahiplerinin rıza göstermesiyle birkaç binada yenileme yaptıklarını ifade etti.

Genişleyecek
"Bu konuda bakanlarımıza ayrıca da katkılarından ötürü Yeni Asır'a teşekkür ediyorum" diyen Kıraç, "Kemeraltı projesi için İl Özel İdaresi bünyesinde emlak vergilerinden elde edilen yaklaşık 700 bin YTL'lik bir fon oluşturduk. Hükümetimizin de onayı ile Büyükşehir Belediyemiz çalışma ortamını bütün alanı kapsayacak şekilde genişletecek."

Anlaştık
Kocaoğlu da, kararın Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmasının ardından Bakan Gönül'ün Ankara'dan telefonla kendisini arayarak yaşanan son sıcak gelişme hakkında bilgi verdiğini söyledi. Konunun bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirten Kocaoğlu, şunları söyledi:

İkna ettik
"Tarihi çarşıdaki mülk sahipleri ile görüşüp düzenleme konusunda ikna ettik. Her işyeri için tek tek dış cephe düzenleme projelerini hazırlatıp kurul onayı aldık. Yapılan görüşmeler ışığında hükümet konağından itibaren 72 işyerinde çalışmaya başladık. Bu alan diğer işyeri sahiplerine de örnek olacak. Ama Kemeraltı'nın tamamını bu şekilde yapmamız mümkün değil. Onun için bu karar bizim elimizi güçlendirecek."

Devrim niteliğinde
İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, alınan karar ile Kemeraltı'nın ve dolayısıyla İzmir'in önünün açıldığını ifade etti. Gülaylar, "Karar devrim niteliğinde. Bu konuda başta Yeni Asır ve Yeni Asır TV'ye ve bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca projeyi onaylayan belediye meclislerine de teşekkür ediyorum" dedi.

Sevindirici bir durum
Konak Belediye Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, projede mutlu sona ulaşılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Tunçağ, şöyle konuştu: "Oteller Sokağı fikri kafamızdaki uygulamaydı. Tilkilik, Havra Sokağı, Damlacık başta olmak üzere, bu bölgede proje çalışmasına başlayacağız. Katkılarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Anafartalar'da çalışma
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi'nde çalışmalara başladı. Dükkanların kapalı olduğu saatlerde yürütülen restorasyola Kemeraltı'nın geçmişteki hareketli günlerine geri dönmesi ve yeniden turizmin can damarı yapılması hedefleniyor. Proje kapsamında dış cepheleri düzenlenmeye başlanan yapıların, yeni yıla yeni yüzleriyle girmesi planlanıyor.