İzmirli, Kent Ormanı’nı sevdi

Büyükşehir Belediyesi'nin 50 çeşitten oluşan 40 bin ağaç ile 40 çeşitten oluşan 50 bin çalı grubu bitki dikerek oluşturduğu İnciraltı Kent Ormanı, İzmirliler için yeni cazibe merkezi oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İnciraltı'nda binlerce ağaç ve çalı grubu dikerek oluşturduğu ilk Kent Ormanı, İzmirliler için vazgeçilmez bir cazibe merkezi oldu. Günün her saatinde kullanılan, spor-yürüyüş yapılabilen; yemyeşil dokusu, kondisyon merkezleri, temiz havası, mavi körfezi, Dalyan Kuş Cenneti ile Kent Ormanı, İzmirliler'in dinlenip stres attığı en önemli mekanlardan biri haline geldi.
Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon metrekarelik düzenleme alanının 622 bin metrekaresine 50 çeşitten oluşan 40 bin ağaç, 40 çeşitten oluşan 50 bin çalı grubu bitki dikilerek oluşturulan İnciraltı Kent Ormanı, her kesimden İzmirli'yi çekiyor. Hafta içi ve hafta sonları binlerce kişi, adeta Kent Ormanı'na koşuyor. Birçok İzmirli, yaşlısı-genci aileleri ile birlikte yemyeşil bir ortamda ve İzmir Körfezi'nin temiz deniz havası soluyarak yürüyüş yapıyor, deniz kenarında ağaçların altında oluşturulan kondüsyon merkezlerinde spor yapıyor. Kimi, yemyeşil çimenlerin üzerinde yanlarında getirdikleri yiyecekleri yiyip güzel bir gün geçiriyor; kimi deniz kenarında oturup Körfez'den geçen gemileri, tekneleri, yelkenlileri seyrediyor.
Gençler arkadaşları ile birlikte doğanın tadını çıkarırken, Dalyan Kuş Cenneti'nin sakinleri flamingolar, karabataklar, martılar ve daha birçok kuş türü de vatandaşlarca ilgiyle izleniyor.

Dalyan gölünü çevreleyen deniz kıyısı ile ana yolun arasındaki arazi, taçlı -gölgelikli – dikenli ağaçlarla ağaçlandırıldı.
Alana toplam 40 bin ağaç, 50 bin de çalı formu bitki dikildi.
Dalyan Gölü'nün İnciraltı tarafında toplantı ve gezinti meydanları yapıldı. İnciraltı sahilinin sembolü balıkçı barınağı korunurken, kıyılar tümüyle yeniden düzenlendi; böylece bağımsız ve dağınık görünümden kurtulmuş oldu. Kıyı şeridi boydan boya yumuşak eğimli taş dizgi ile döşendi.
Demokrasi Meydanı yeniden düzenlendi. 60 ve 90 metre çapında iki meydan daha oluşturuldu. Toplam 2 bin araçlık otopark yapıldı.
Ilıca Deresi ve Dalyan ağzında iki yeni yaya köprüsü yapıldı. Böylece Yenikale'den başlayan yürüyüş ve bisiklet yolu, sahilden Dalyan Şehir Ormanı'na, oradan Üçkuyular'a, oradan da Kordon'a kesintisiz olarak bağlandı.
Dalyan Şehir Ormanı'nda oturma yerleri doğal taş, kaya ve tahtalarla düzenlendi.
Kuşların barındığı ve yumurtladığı orman içindeki sulak alan, tel örgüyle koruma altına alındı. Böylece kuşların ve diğer canlıların rahatsız edilmeden seyredilmesi sağlandı.
Ormanın girişi büyük mermer plakalarla kaplandı, mermer sütunlarla donatıldı. Hemen önünde otobüs durağı yer alıyor.
Dalyan gölünde yaşayan kuş, deniz canlıları ve hayvanların barınmasını sağlayacak mühendislik imalatları yapıldı.
Deniz kenarına kadar ağaçlandırılan alanın, 1960'lara kadar devam eden ve kirlenmeyle yok olan son plajının yeniden canlandırılması için kıyıları ıslah edildi ve plaj hazırlığı yapıldı.
Kıyı boyunca ıslah edilen kumsallarda ve meydan kenarlarında gölgelik amaçlı saçak tenteleri projesi hazırlandı. Önümüzdeki yıllarda bu gölgelikler çoğaltılacak.
Yürüyüş yolları ve otoparklar, doğal sistemi ve yeşil dokuyu zedelemeyecek şekilde ulusal park anlayışı ile düzenlendi

HaberEkspres-02.03.2007