İzmirli birlik olamıyor kaybeden kent oluyor

Demirtaş: Liman, İnciraltı, yeni kent merkezi, Kalkınma Ajansı, EXPO, TOBB seçimleri gibi birçok konuda bunun örneklerini gördük. Bu yüzden projeler duruyor, imar planları davalık oluyor

ARZU ÇETİK İzmir DHA – 02.03.2007 {nomultithumb}

Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’de ciddi bir iletişim sorunu yaşandığını savundu. İzmir’in birlik olmada zorlandığını öne süren Demirtaş, ''Alsancak Limanı, İnciraltı, yeni kent merkezi, Kalkınma Ajansı, EXPO, TOBB seçimleri gibi birçok konuda bunun örneklerini gördük. Bu yüzden projeler duruyor, imar planları davalık oluyor. Kaybeden de hep İzmir oluyor'' diye konuştu.
Meclis toplantısında konuşan Ekrem Demirtaş, İzmir’in önündeki en önemli sorunları gruplaşma, inatlaşma, çekememezlik ve koordinasyon eksikliği olarak sıraladı. Demirtaş, ''Devamlı konuşuyoruz ama bir türlü anlaşamıyoruz. İzmir olarak bir an önce bunu çözmeliyiz. Birbirimize karşı önyargılarımızı bırakmalıyız. İzmir’de uzlaşma kültürünü nasıl hakim kılacağımızı konuşmalıyız'' dedi.

EXPO’nun yeri tartışmaları
EXPO 2015 adaylığı çalışmalarına da değinen Ekrem Demirtaş, organizasyonun yeri konusunda çıkan tartışmaların projeye zarar verdiğini söyledi. Basında İnciraltı halkının EXPO’yu istemediği yönünde haberlerin yayınlandığına ve Ziraat Odası ile Şehir Plancıları Odası’nın da bunu desteklediğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti:
''Birileri çıkıyor, kendi menfaatine olduğunu anlamadan karşı çıkıyor. Hiçbir kuvvet tarım alanını, SİT alanını kaldırıp imara açamaz. Buna rağmen, ‘Biz EXPO istemiyoruz ama inşaat hakkı istiyoruz’ diyorlar. Oysa ki İnciraltı’nın kurtuluşu EXPO’dur. Bunun için üretilen formüller var. Ancak buna karşı çıkarak hem kendilerine hem İzmir’e zarar veriyorlar. Bu tip konuları önce oturup aramızda konuşalım, birbirimizi ikna edelim, daha sonra kamuoyuna açıklama yapalım.''

Vekillere kırık not
Yaklaşan genel seçimlere de dikkat çeken Ekrem Demirtaş, İzmir’den milletvekilliği için yeni yüzlerin aday gösterilmesini beklediklerini kaydetti. Kenti temsil eden vekillerin önemli bölümünden memnun olmadıklarını ifade eden Demirtaş, bakanlık yapacak potansiyelde vekiller istediklerini bildirdi.