İzmir’in zemini mercek altında

İzmir’in zemini mercek altında

Kent merkezi ile Aliağa ve Menemen’e 16 sismik istasyon kurulacak
3 milyon 85 bin 815  YTL olarak belirlenen  proje, üç yıl sürecek

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle, kentin zemin yapısını belirlemeye yönelik bir araştırma yapılacak. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) ’’Kamu kurumları araştırma ve geliştirme projelerini destekleme programı’’ kapsamında uygun gördüğü proje,önümüzdeki günlerde başlatılacak.

’’İzmir Metropolu ile Aliağa ve Menemen ilçelerinde güvenli yapı tasarımı için zeminin sismik davranışlarının modellemesi’’ konulu proje kapsamında, İzmir kent merkezi, Aliağa ve Menemen ilçelerinde toplam 16 sismik istasyon kurulacak. Bölgede zeminle ilgili 4 bin metrelik sondaj çalışması gerçekleştirilecek ve yaklaşık 1000 noktada jeofizik ölçümler yapılacak.

Risk analizi yapılacak

Bakanlık Deprem Araştırma Dairesi ve TÜBİTAK-MAM Enstitüsü tarafından halen yürütülmekte olan ’’Türkiye’nin Deprem Riski Yüksek Tektonik Rejimleri Farklı Bölgelerinde Deprem Davranışının Çok Disiplinli Yaklaşımlarla Araştırılması’’ konulu proje kapsamında Marmara, Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan riskli tüm fay parçaları izleniyor.
Söz konusu projenin İzmir ayağı, fayların yapısına yönelik bilgi sağlayacak, yeni proje de zemin yapısı ortaya koyacak ve oluşacak bu tabloya göre risk analizi yapılacak. Böylece, bir deprem meydana geldiğinde, büyüklüğüne göre İzmir’in neresinde tehlike oluşabileceği tahmin edilebilecek ve buna göre önlemler geliştirilebilecek. Ayrıca proje sonuçları alınmaya başlandıktan sonra bölgesel ölçekte il afet bilgi sistemine yönelik Ar-Ge niteliğinde yeni projelerin devreye sokulması da planlanıyor.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, ’’Yerleşim yerleri çok önemli. İzmir’in bir kısmı dolgu, hele birinci kordon. İzmir, yapı denetimi kapsamında olduğu için 1999’dan sonra inşa edilen binaların, yapı denetimi var, sağlam, ama ondan önce yapılan binaların ne olduğunu daha henüz bilmiyoruz.

Envanter çalışması şart

Mutlaka envanter çalışması yapılması lazım. Biz, belediyelere elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Başka türlü bunların altında kalkılması mümkün değil’’ dedi.

Erbakan, imar planlaması konusunda da sıkıntı yaşandığını ifade ederek, ’’Büyükşehir belediyesi imar çalışması yapıyor, Çevre ve Orman Bakanlığı yapıyor, Turizm Bakanlığı yapıyor, Kalkınma Ajansları şimdi devreye girdi onlar da yapıyor. Burada bir bütünlük sağlanması lazım’’ diye konuştu.
42 KİŞİLİK PROJE ÜÇ YIL SÜRECEK
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin ’’müşteri kurum’’ olarak başvurduğu projeyi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) yürütecek. Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesinin de destek sağlayacağı çalışmada, 3 üniversiteden 5 danışman görev alacak. Proje ekibi, 42 kişiden oluşacak. Toplam bütçesi 3 milyon 85 bin 815 YTL olarak belirlenen proje, 3 yıl sürecek.

Yenigün / 14.01.2008