İzmir’in yolları özelleşiyor

İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın otoyolları, İzmir ve Ankara çevre otoyolunun bağlantı yollarının bakım, işletme ve ücret toplama merkezleri, işletme hakkı verilmesi yöntemi ile özelleştirilecek.

İzmir'in yolları özelleşiyor

Maliye Bakanlığı, 2008 yılı içinde satışa çıkaralacak kamu kuruluşlarından 11.8 milyar dolar gelir hedeflendiğini açıkladı. 2008'de özelleştirmeden 11,8 milyar dolar bekleyen AKP Hükümeti'nin, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın otoyolları, İzmir ve Ankara çevre otoyolunun bağlantı yollarının bakım, işletme ve ücret toplama merkezleri, işletme hakkı verilmesi yöntemi ile özelleştirileceği öğrenildi.

Önce elektrik dağıtım şirketleri

2007 yılı özelleştirmelerinden sene sonuna kadar devletin kasasına 11,6 milyar dolar girmiş olacağı belirtilirken, Maliye Bakanlığı'nın 2008 Yılı Bütçe Gerekçesi'nde özelleştirme faaliyetlerinin 2010 yılına kadar tüm hızıyla süreceği ifade edildi. Bakanlık, yeni dönem özelleştirmelerinde halka arz yöntemine öncelik verilmesi ile sermayenin tabana yayılması ve sermaye piyasalarına derinlik kazandırılmasının amaçlandığı, iki yıl içinde önce elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirileceği, ardından da elektrik üretim şirketlerinin özelleştirilmesi sürecinin başlatılacağı ifade edildi.

Yasal düzenleme sonrası Milli Piyango

Bu kapsamda, Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu'yu içine alan Başkent Elektrik Dağıtım AŞ, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli illerini kapsayan Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ ile İstanbul Anadolu yakasına elektrik sağlayan AYEDAŞ satışa çıkarılacağ öğrenildi. Yasal düzenlemenin tamamlanmasının ardından da, Milli Piyango İdaresi şans oyunları işletim lisansının verilmesi ihalesine çıkılacaĞı kaydedildi.

Otoyol ve köprülerde

Gelecek dönemde, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği hizmet üretim birimleri olan otoyollar, köprüler ve üzerinde yer alan tesislerden, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, Gaziantep-Şanlıurfa, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın otoyolları, İzmir ve Ankara çevre otoyolunun bağlantı yolları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin bağlantı yollarının bakım, işletme ve ücret toplama merkezleri, işletme hakkı verilmesi yöntemi ile özelleştirilecek.

Şeker fabrikaları, limanlar ve Tekel

Bakanlık önümüzdeki dönemde, kamuya ait 25 şeker fabrikalasını satışa çıkarmayı, Bandırma, Samsun ve İskenderun limanlarını da özelleştirmeyi amaçlıyor. Varlık satışı yöntemiyle özelleştirilecek olan ve son teklif verme tarihi 25 Ocak olarak belirlenen Tekel Sigara Fabrikaları'nın özelleştirme süreci de en kısa zamanda tamamlanacak.

Haber Ekspres / 31.10.2007