İzmir’in yeni simgesi ANITTEPE

 

Karşıyaka Belediyesi tarafından Nafiz Gürman Mahallesi sırtlarına 50 metre yüksekliğinde yapılıyor

Toprak, su ve ateşi temsil eden üç el üzerinde bulunan dünya figürlü anıtın tamamı çelik ve ekvator kısmı seyir terası şeklinde yapılacak
<Hatice ALPARSLAN>
Karşıyaka Belediyesi tarafından Nafiz Gürman Mahallesi sırtlarına 50 metre yüksekliğinde yapılan Anıttepe, saat kulesinden sonra İzmir’in ikinci simgesi olacak. Toprak, su ve ateşi temsil eden üç el üzerinde bulunan dünya figürlü anıtın tamamı çelik ve ekvator kısmı seyir terası şeklinde yapılacak…
Asansörle seyir terasına çıkılabilecek olan anıt ziyaretçilerine İzmir’i tepeden seyredebilme olanağı sağlayacak. Çevresi rekreasyon alanı şeklinde düzenlenecek anıtın altındaki 40 metre çaplı havuzda küçük meşaleler yanacak. Anıtın çevresindeki havuzda bulunacak 2 buçuk metrelik dört heykel ayrıca İzmir’in tarihini simgeleyecek. Smyrna, Homeros, Kral Pantolos ve Büyük İskender’in bulunacağı anıtın çevresinde tarihteki bu isimler için birer de açıklama bulunacak.
Tesisler de olacak
Gelen ziyaretçilerin dinlenebilmesi için dinlenme tesisleri de yapılacak olan yerde yemekhane ve cafe bulunacak. Böylece Anıttepe’yi görmek için gelen ziyaretçiler yemek yeme ve dinlenme imkanı da bulacak.
Harcadığımız paraya değdi
Anıt’ın yapımı için 2 milyon YTL harcadıklarını açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Anıt için 2 milyon YTL harcadık. Ancak harcadığımız paraya değecek bir çalışma yapıyoruz. Buraya gelen ziyaretçiler 50 metrelik anıtın üzerine çıkarak tüm İzmir’i buradan seyredecek. Anıt sadece Karşıyaka’nın değil tüm İzmir’in simgesi olacak. Anıt 3 ay içinde bitirilecek” dedi.
Yenigün – 11.04.2007