İzmir’in yatırımı suya

Kentin 2030 yılına dek sıkıntı yaşamaması için yeni projeler üretiliyor, barajlar yapılıyor

 

Yeni yapılacak 4 barajla birlikte İzmir'in yaklaşık 30 yıllık su gereksiniminin karşılanması hedefleniyor.

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- İzmir'e yapılacak 4 yeni barajla kentin 2030 yılına dek içme ve kullanma suyunun karşılanması amaçlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çamlı, Yiğitler, Değirmendere ve Bostanlı barajlarının projelerini hazırlarken, Gördes Baraj suyunun kente getirilmesi için de 100 kilometrelik iletim hattı ve arıtma tesisi yapacak. Barajların kullanılmasıyla yıllık toplam 95 milyon metreküp ek kapasite artırımı sağlanırken yaklaşık 1 milyon kişinin içme ve kullanma suyu gereksinimi karşılanacak. Büyükşehir belediye uzmanları, Efemçukuru'ndaki altın arama çalışmaların, kentin içme suyunu tehdit ettiğini de vurguladılar.

 

ÖNEMLİ KAYNAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Su Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Dr. Suzan Gök, kentin su gereksiniminin yüzde 62'sinin yeraltı, yüzde 38'inin ise yüzeysel su kaynaklarından sağlandığı belirtti. Çamlı Çayı üzerinde kurulacak "Çamlı Barajı"nın Güzelbahçe, Urla ve Seferihisar bölgesinde artan su gereksiniminin karşılanmasında önemli bir kaynak olacağını vurgulayan Gök, "Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde yapılacak barajın yıllık su verme kapasitesi 21,5 milyon metreküp olacak. Barajdan elde edilecek ham su, Güzelbahçe'de kurulacak günlük ortalama 50 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisinden cazibeli olarak 'Güzelbahçe T-32' deposuna aktarılacak. Bu su yaklaşık 250 bin kişinin gereksinimini karşılayacak. Tesisin kamulaştırmalarla maliyeti yaklaşık 80 milyon YTL olurken, yalnız içme ve kullanma suyu olarak barajın yıllık yararı yaklaşık 25 milyon YTL olacak" dedi.

Gök, yıllık su verme kapasitesi 10-12 milyon metreküp olacak Yiğitler Barajı'nın projelendirme çalışmalarının DSİ tarafından yürütüldüğünü belirtirken, Değirmendere Barajı'nın projelendirme çalışmalarının da büyükşehir belediyesince yapıldığını vurguladı. Bostanlı Barajı'nın da uygulama projeleri hazır olduğunu belirten Gök, "Barajın su verme kapasitesi 2.5 milyon metreküp olacak. Bostanlı ile Değirmendere barajlarının yatırım maliyetleri yaklaşık 55 milyon YTL. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı sürdürülen Gördes Barajı'nın yıllık su verme kapasitesi ise yaklaşık 120 milyon metreküp. 2009 yılında tamamlanması planlanan barajdan elde edilecek su, yaklaşık 100 kilometrelik iletim hattı ve arıtma tesisiyle İzmir'in var olan içme suyu sistemine bağlanacak. İletim hattı ve içme suyu arıtma tesisi kısmının daha kısa sürede tamamlanabilmesi amacıyla DSİ ile protokol oluşturarak İZSU katkı sağlamaya hazırdır" diye konuştu.

Gök, İzmir'in küresel ısınmanın sonucu olarak gelecekte ciddi ölçüde su sıkıntısı yaşayacağını belirterek, bunun önüne geçmenin tek yolunun projelendirilen barajların yaşama geçirilmesi olduğunu söyledi.

 

'SU, ALTINDAN DAHA DEĞERLİ'

Çamlı Barajı'nın daha önce DSİ'nin yatırım planında yer almasına karşın, son dönemde bugün plandan çıkarıldığını belirten Gök, "Bunun nedeni ise yatırımın gereksiz görülmesi değil, DSİ'nin projeyi hayata geçirecek yeterli maddi kaynağa sahip olmamasıdır. Çamlı Barajı için beklediğimiz ÇED raporunun gelmesi durumunda İZSU yatırımı kendi kaynaklarıyla hayata geçirmek için derhal harekete geçecektir. Baraj sahasında halen sürdürülen altın arama faaliyetlerinin de durdurulması gerekiyor. Su altından çok daha değerlidir" dedi.

İzmir'in gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşamaması için projeler geliştiriliyor.

Cumhuriyet Ege -22.06.2007