İzmir’in turizm geleceği acil zirvede belirlenecek

İTO'nun Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılımıyla bugün düzenleyeceği "Acil Turizm Zirvesi"nde kentin sektör pastasından daha fazla pay almasının yolları konuşulacak

Türkiye turizminden sadece yüzde 4 pay alan İzmir'in çıkış yolunu belirleyecek 'Acil Turizm Zirvesi', bugün yapılacak. İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılacağı zirve saat 10.00'da İTO'da gerçekleştirilecek. Önceki gün bir araya gelip her yönüyle İzmir turizminin sorunlarını tespit eden ve önerilerini ortaya koyan turizm sektörü, zirvede Bakan Günay'a taleplerini iletecek.
Önceki gün İTO'da bir araya gelen konaklama, seyahat acenteleri, rehberler, yiyecek-içecek hizmetleri, eğlence yerleri, turizm ulaştırması, turistik eşya satıcıları, tanıtım-pazarlama, sağlık turizmi, turizmin genel sorunları ve çözüm önerileri gruplarından oluşan 9 çalışma grubu, Bakan Günay'a sunulacak sonuç bildirgesini hazırladı.

TANITIM ATAĞI
İTO'daki zirvede İzmir'in EXPO 2020 adaylığının hükümet tarafından desteklenmesi istenecek. Tanıtım ve pazarlama konusunda İzmir Kalkınma Ajansı'nın yaptığı kentsel pazarlama çalışmasının sonuçlarının uygulamaya geçirilmesi, Turizm Tanıtım Fonu'ndan İzmir'e daha fazla pay verilmesi, yabancı tur operatörlerine İzmir'i tanıtacak bir ekibin oluşturulması, uluslararası fuarlara daha fazla katılım sağlanması önerileri Bakan Günay'a sunulacak.
Eğlence yerlerinde KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi, Kordonboyu'nun özel turizm bölgesi olarak belirlenmesi önerileri de gündeme gelecek. Ege için turizm arzına uygun master planı hazırlanması, bu plan çerçevesinde yatırımların devlet tarafından teşvik edilmesi, teşvikli turizm alanları belirlenmesi konuları da talepler arasında yer alıyor. Turizm sektörü, Ege Medeniyetler Müzesi, kruvaziyer limanının genişletilmesi, 20 bin kişilik kongre merkezinin yapılması, sağlık turizmi konusunda teşvik kapsamına alınan İnciraltı'nın yatırımcılara sunulması, daha fazla uluslararası organizasyonun İzmir'de yapılması istenecekler listesinde başı çekiyor.

'YÜZDE 4 YETMEZ'
Zirveyi İzmir'in Türkiye turizminden aldığı payı artırmak için düzenlediklerini ifade eden İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, çalışma gruplarının hazırlıkları sonucunda bugün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılacağı toplantının verimli geçeceğini umduklarını söyledi. İzmir'in turizmde aldığı yüzde 4 payı yeterli görmediklerinin altını çizen Demirtaş, önce kent turizmindeki kanamayı durdurmayı, ardından Türkiye turizminin ortalama gelişmesine paralel olarak İzmir'in turizmini büyütmeyi hedeflediklerini aktardı.
Zirvede konaklama çalışma grubu adına Logo Travel'den Leyla Cingöz, seyahat acentaları grubu adına TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, rehberler grubu adına İzmir Rehberler Odası Başkanı Ayten Şenipek, yiyecek içecek ve eğlence yerleri grubu adına İTO Meclis Üyesi Ercan Çelikkaya, turizm ulaştırması grubu adına İTO Meclis Üyesi Hakan Özyılmaz, turistik eşya satıcıları grubu adına İTO Yönetim Kurulu Sayman üyesi Necmi Çalışkan, tanıtım ve pazarlama grubu adına Yaşar Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı İge Pırnar, sağlık turizmi grubu adına İTO 51. Meslek Komite Başkan Yardımcısı Turabi Çelebi, genel sorunlar ve çözüm önerileri grubu adına Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Koçak konuşacak.

İzmir ne istiyor?
* Ege turizm planı hazırlansın.
* Teşvikli turizm bölgeleri kurulsun.
* Turizm bölgelerine turist getiren acenteler desteklensin.
* İzmir bir an önce yeni kruvaziyer limanına kavuşsun.
* İzmir EXPO 2020'ye aday gösterilsin.
* İnciraltı yatırımlara hazır hale getirilsin.
* Ege Medeniyetler Müzesi bir an önce kurulsun.
* Eğlence yerlerinde KDV indirilsin.
* Sigara içme yasağı esnetilsin.
* Kordonboyu özel turizm alanı olsun.
* İzmir daha fazla uluslararası toplantıya ev sahipliği yapsın.
* 20 bin kişilik kongre merkezi yapılsın.
* Turizm Tanıtım Fonu'ndan İzmir'e daha fazla kaynak ayrılsın.

Kaynak: Yeni Asır – 06.10.2010 {nomultithumb}