İzmir’in tek yürek olduğunu gördüler

İzmir’in tek yürek olduğunu gördüler

Çağdaş EDİNSEL / İZMİR

İzmir’in EXPO 2015 adaylığı çerçevesinde Türkiye’ye gelen 6 kişilik Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) inceleme heyeti İzmir’de çalışmalarına başladı. Crown Plaza Oteli’nde EXPO 2015 İzmir’in hazırlık çalışmaları hakkında yapılan sunumların ardından gece düzenlenen kokteylde konuşan BIE Genel Sekreteri İspanyol Vincente Loscertales, “Türkiye’de EXPO projesi için adanmışlık olduğunu görüyoruz” dedi.

2015 Tanıtım Kurulu Başkanı Büyükelçi Solmaz Ünaydın, daha önce 110 BIE delegesinin İzmir ziyaretinden hayranlıkla ayrıldığına dikkati çekerek, “Bu performansı düşürmeden inceleme heyetini de en az bir önceki ziyaret kadar başarıyla ağırlamayı hedefliyoruz. Toplantılara katılan BIE delegeleri, İzmir ve Türkiye’nin adaylığı hakkında olumlu izlenimler edindiler” dedi.

BAĞLILIĞI ANLADILAR

Ünaydın, 6 kişilik heyetin, İzmir’in adaylığının devlet, hükümet, yerel yönetimler ve kent sakinleri tarafından ne derece desteklendiğini incelenmesi amacıyla İzmir’de bulunduğunu belirterek, “Özel sektör temsilcileriyle ve yetkililerle yapacakları görüşmelerde heyet üyeleri, İzmirlilerin adaylığa ne derece sıkı sıkıya bağlı olduğunu anlamaya çalışacak” diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, heyeti öğle yemeğinde ağırladı. Yıldırım, İzmir’in tüm kurumları ve sivil toplumuyla projeye destek verdiğini, ancak EXPO 2015’e desteğin bununla sınırlı kalmadığını, hükümetin ve ilgili tüm bakanlıkların da projenin tamamen arkasında olduğunu söyledi. Adaylık sürecinde “çeşitli coğrafi bölgelere açılan pencere” olması nedeniyle İzmir’i avantajlı gördüklerini ifade eden Yıldırım, kentin 8 bin 500 yıllık tarihi bulunduğunu ve sağlık sektörü kuruculuğunda öncü rolü olduğunu söyledi.

HAZIR OLMANIN ÖTESİNDEYİZ

Ulaşım projelerinin tamamlanmasıyla sadece İzmir içindeki ulaşımın büyük ölçüde rahatlamayacağını, aynı zamanda kentin Türkiye’nin diğer iki büyük şehri Ankara ve İstanbul ile kara yolu ve trenle ulaşımının 3 saate ineceğini belirten Yıldırım, hava ve deniz yollarına ilişkin çalışmaların da sürdüğünü söyledi. Yıldırım, 2015 yılına kadar İzmir’de ihtiyaçları karşılayacak yeni otellerin de inşa edileceğini, mevcutların yatak kapasitesinin artırılacağını belirtti. Bakan Yıldırım, “İzmir şehri böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapma konusunda hazır olmanın da ötesinde. Daha önce yaptıkları da bunu kanıtlamıştır. İzmir’de düzenlenen Akdeniz Oyunları ve Universiade son derece başarılı olmuştur. İzmir’in yine başarılı olacağına eminiz” diye konuştu.

ETKİLEYİCİ BULDULAR

Uluslararası Sergiler Bürosu İnceleme Heyeti Başkanı Hırvat Ivica Maricic ise misafirperverliklerinden ötürü Türk yetkililere teşekkür ederek, Bakan Yıldırım’ın sunduğu projelerin çok etkileyici olduğunu belirtti. Ankara’dan İstanbul’a geçerken, kara yolu bağlantılarını gördüklerini ve çok başarılı bulduklarını belirten Maricic, yüksek standartlı ulaşım projelerinin,

EXPO 2015 organizasyonu için büyük önem taşıdığını ifade etti.

TATMİN EDİCİ YANITLAR

BIE Genel Sekreteri Loscertales de “Türkiye’de EXPO projesi için adanmışlık olduğunu” gördüklerini söyledi. Türkiye’de 2 gün geçirdiklerini, ilk gün Ankara’da temaslarda bulunduklarını kaydeden Loscertales, İzmir’deki çalışma toplantılarında da İzmir’in adaylığı hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Loscertales toplantılarda, mevcut vizyonun nasıl gerçeğe dönüştürüleceğini konuştuklarını, sorulara da tatmin edici cevaplar aldıklarını sözlerine ekledi.

Akşam Ege / 08.11.2007