İzmir’in sorunlarını 1 katrilyon çözecek

HaberEkspres – 08.02.2007

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2 yılda gerçekleştirecekleri 1 milyar YTL'lik yatırım ile kentin önemli sorunlarını çözmüş olacaklarını söyledi.

Gültepe'de, 10 solo otobüs ile klimalı 10 midibüsün hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, öncelikli hedeflerinin, İzmir'in ulaşım sorununu kökten çözmek olduğunu belirtti. Görevde bulundukları 2,5 yılda tek kuruş borç yapmadıklarını, bunun aksine 300 milyon YTL borç ödeyerek kent tarihinin en büyük yatırımlarını yürüttüklerini ifade eden Kocaoğlu, "2 yılda gerçekleştireceğimiz 1 milyar YTL'lik yatırım ile kentin önemli sorunları çözülmüş olacak" dedi.

Gelecek yıl ihaleleri yapılıp bitmiş, bazı noktalarda çalışmaları tamamlanmış 100 kilometrelik banliyö ve metro sistemine sahip olacaklarını kaydeden Kocaoğlu, 2008'in 6. ayından itibaren, çağdaş, konforlu bir ulaşım sistemine geçeceklerini söyledi. Kocaoğlu, "Önümüzdeki günlerde bazı hatlarda yapacağımız düzenlemeler ile tek bilet sistemine geçeceğiz ve ulaşım ücretlerinde kademeli olarak yüzde 25 civarında indirim sağlamış olacağız" dedi. Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Ulaşım filomuza 330-350 arasında yeni otobüs takviyesi yapıyoruz. Filomuzun yaş ortalamasını 5-5,5'e çekiyoruz. Tasarruf ediyoruz, kaynak buluyoruz. Öz kaynaklarımızla 2 yılda 1 katrilyon yatırım yapıyoruz, tek kuruş borç yapmadan. Hazine ile yapacağımız yeni anlaşma ile borçlarımız yüzde 50 dolayında azalacak. Kaynakları çarçur etmiyoruz. Hem sosyal belediyecilik hem de özel sektör anlayışı ile karlı yatırımlar yapıyoruz. Yatırımlarımızın semeresini 2008'den itibaren almaya başlayacağız."
İzmir'in büyük bölümünün yıkılıp yeniden yapılandırılması gerektiğine işaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, bunun için 250 milyon YTL kaynak ayırdıklarını, parkları ve sosyal donatı alanları ile çağdaş kent merkezleri kuracaklarını belirtti. İzmir'in, 2017 yılına kadar uzanan Stratejik Planı'nı hazırlayıp yol haritasını çizdiklerini, Nazım İmar Planı ile kentin uzun vadeli gelişimine ışık tuttuklarını ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Tüm çalışmalarımızda kişilerin değil, genelin çıkarını gözettik. 2.5 yıldır böyle yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi.