İzmir’in örnek alması gereken şehir

İzmir'in örnek alması gereken şehir

nedim.atilla@aksam.com.tr

 


Bu sözü çok duymuşsunuzdur ama tekrarda bir sorun olmadığını sanıyorum, 'Bir liman şehri olarak, kongreler ve turizm şehri olarak İzmir'in örnek alacağı şehir Barselona'dır'… Benzerliğin nedenlerini bir kez daha sıralayalım: Barselona'da denize giriliyor, hayat gece-gündüz sokakta geçiyor, herkes her zaman sokakta… Tarihsel mirası korumuş, EXPO yapmış, olimpiyat yapmış bir kent.

Barselona'da üç ana bölüm var… Eski kent, yeni kent ve kıyı şeridi… İzmir gibi. Eski kent 'ciutat vella', ziyaretçilerin adım adım keşfettikleri bölüm. Bizim Kemeraltı'nda yapmamız gereken işi yıllardır yapmışlar. Biz şubat ayı sonunda geziyoruz, ana aks olarak kabul edilen La Rambla'da, Grand Via'da, Katalunya Meydanı'nda, Paralel'de kaldırımlar dünyanın dört bir yanından gelmiş insanlarla dolu. Kaldırımlar, caddelerin ortaları tamamen yayaların. Otomobil uygarlığı yerine yaya uygarlığı! Ayrıca kimse aracını yer altı otoparkları dışında bir yere park etmemiş. Uygar insanların birbirine saygı dolu davranışlarını görebilmek mümkün.

Barselona, İzmir'in yapmak istediğini müzelerle de başarmış, kentin sembol noktaları Guel Parkı ile La Sagrada Familia turist kaynıyor. Çılgın mimar Gaudi'nin bitiremeden öldüğü La Sagrada Familia önümüzdeki yıllarda tamamlanıyor. Bu bölgelerden çıkanlar 14. ve 15. yüzyıldan kalma binaları geziyorlar, daha sonra da onlarca müzeden birinde soluklanıyorlar… O kadar çok müze var ki; La Font Magica, Fundacio Joan Miro gibi müzelere vakit ayırmak şart. Essen'den gelen bizim ekiple Picasso Müzesi'ni geziyoruz. Bu müze Avrupa'nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak biliniyor, tanınıyor. Hak da ediyor.

Kıyıyı korumak ve yapılandırmak ise başlı başına bir başarı öyküsü… Mare Magnum ve Port Olimpic bölgeleri başlı başına İzmir için örnek oluşturuyor. Barselona kıyı şeridinde dolaşıp İzmir için yeniden düşünmek gerek.

Bizim için gezinin en ilginç yanını 1929'daki EXPO'nun düzenlendiği Pueblo Espanol oluşturdu. Montjuic Dağı'nın eteklerine kurulmuş bu minyatür kentte düzenlenen Dünya Fuarı'na o zamanlar Türkiye de katılmış. 12 Avrupa ülkesinde 16 limana demir atan Karadeniz gemisinin demirlediği limanlar arasında Barselona da var. Gemi daha sonra Londra, Amsterdam, Stockholm gibi limanlara da gitmiş. Riyaset-i Cumhur Orkestrası Barselona'da da konser vermiş. Bu seyahat 'Türkiye'nin kendini Batı'ya anlatma serüvenini' de başlatır.

Seyahat sonrasında konuştuğumuz Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'ın söyledikleri İzmir-Barcelona arasındaki durumu özetliyordu: EXPO'nun düzenlendiği tarihe kadar sıradan bir Avrupa kenti olan Barselona'nın ekonomik ve sosyal yaşamının önce EXPO daha sonra da olimpiyatlarla değişmiştir. Barselona İzmir'in, EXPO hazırlık sürecinde kendine örnek alması gereken bir kent. Barselona EXPO'nun düzenlendiği alandan halen para kazanmaya devam ediyor. EXPO, kent için sürdürülebilir bir kalkınma yaratmış. Adeta kentin kaderini değiştirmiş. EXPO'nun gerçekleştiği alan o dönemde en az gelişmiş bölge iken, şehrin en ilgi çeken ve sanatsal aktivitelerin olduğu, yabancı turistlerin akın ettiği mekan haline gelmiş. İzmir'de EXPO için İnciraltı, Urla gibi yerler öneriliyor. Bu yerler zaten gelişmiş. Bence EXPO gelecekte en rahat gelişebilecek az gelişmiş alanlarından birinde yapılmalı. İzmir'de de bu tip alanların yaratılmasına yönelik planlama çalışmalarının yapılması şart, İzmir bu çalışmaları gerçekleştirecek güçte…


EXPO'da icraat zamanı

Geçen perşembe günkü yazımı 'Şimdi siz Türkiye'de yayımlanan bütün gazete ve TV haberlerini izleyen Milanolulardan olsanız bu tabloyu, 'Bakın şu İzmirliler kendi aralarında bir yönetim bile seçemiyorlar, bunlara EXPO mu verilir?' diyerek kendi lehinize bir durum haline getirmez misiniz?' diye bitirmiştim.

Yanlış anlaşılmalar olmuş. Bizim itirazımız oldu bittilere, 'kendi aralarında anlaşamayan insanlar' görüntüsüne karşıydı. Geçen pazar günü yapılan seçim sonuçları doğru bir sonuçtur. İzmir'deki üç önemli kuruluşun yönetim kurulu başkanları Ekrem Demirtaş, Tamer Taşkın ve Tuğrul Yemişçi'nin yürütme kurulunda yer almaları çok doğrudur. İZFAŞ'ın yerine İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcilerinin EXPO Yönlendirme Kurulu'nda yer almasının doğruluğu gibi…

Akşam – 01.03.2007