İzmir’in Piyale Makarna Fabrikası alışveriş merkezi oluyor

1953'te 2.5 milyon liraya kurulan Türkiye'nin ilk makarna fabrikalarından Piyale, alışveriş merkezi oluyor. Fabrikanın bulunduğu bölgenin turizm alanı ilan edilmesi kapatma kararını hızlandırdı.

Makarna denince belki de ilk akla gelen 'Piyale'nin İzmir'deki 54 yıllık fabrikası kapatılıyor. Piyale markasını dört yıl önce satın alan Sabancı Grubu, İzmir'in köklü tesisi Piyale makarna Fabrikası'nı kapatacağını, fabrika arazisi üzerinde alışveriş merkezi ya da turizm tesisi kurulması için görüşmelerin yapıldığını açıkladı.

GıdaSa'dan alınan bilgiye göre, İzmir'in Bayraklı semtindeki fabrikanın, bölgenin yeni imar planlarında turizm ve ticaret alanı olarak belirlenmesi nedeniyle taşınması yönünde karar alındı.

Üretim Hendek'e geçiyor
Kapanma işlemlerinin sürdüğü fabrikanın alışveriş merkezi ya da turistik tesis olarak değerlendirileceği belirtildi. Yapılan açıklamada, Piyale Fabrikasının bulunduğu arsada ürün kalitesinin sürdürebilmesi için ihtiyaç duyulan yatırımları yapmanın artık mümkün olmadığı kaydedildi. Üretimin son teknolojiyle kurulan Hendek tesislerinde sürdürüleceğinin kaydedildiği açıklamada, yeni fabrikanın dünya standartlarında üretim yapma imkânı vereceği ifade edildi.

Tahsin Piyale kurmuştu
Açıklamada fabrikanın bulunduğu alanın imara uygun olarak alışveriş merkezi ve/veya turizm tesisi şeklinde değerlendirileceği belirtilerek "İzmir'e yakışan bir proje gerçekleştirilmesi için potansiyel yatırımcı çok sayıda firmayla görüşmeler sürüyor" denildi.

1922 yılında Hasan Tahsin Piyale tarafından kurulan Piyale, Türkiye'de ilk kez fabrikada makarna üretimine başladı. Üretilen makarna çeşitlerini İtalya'dan getirilen makinelerle artıran firma, zaman içinde 'Türkiye'yi makarnayla tanıştıran marka' olarak tanındı. Piyale'yi bugüne taşıyan yeni fabrika, 1953 yılında Bayraklı'da 2 milyon 500 bin lira sermayeyle 2 bin metrekaresi kapalı, 49 bin metrekarelik alana kuruldu.

Dönemin en modern fabrikaları arasında yer alan tesisle üretim çeşitliliğini artıran firma 1987'de Alman Oetker firmasıyla bazı ürünlerde üretim ortaklığına gitti. 2001'deki krizden büyük darbe alan firma, 2003 başında Sabancı Holding kuruluşu GıdaSA Grubu tarafından satın alındı. 400 işçinin çalıştığı fabrikada yıllık 50 bin ton üretim yapılıyordu.

Radikal – 08.02.2007