İzmir’in kültür fabrikası olacak

Alsancak’taki tarihi havagazı fabrikasının restorasyonu başladı. Çalışmalar tamamlandığında, bacası artık sanat için tütecek

MUSTAFA OĞUZ İzmir Milliyet Ege – 17.07.2007{nomultithumb}

İzmir’in Alsancak Semti’nde 1902 yılında Fransız Laidloux&Sons şirketi tarafından yapılan tarihi havagazı fabrikası, yeniden hayat bulacak. Yaklaşık bir asır hizmet verdikten sonra geçtiğimiz yıllarda kaderine terk edilen tesis, Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilip kültür-sanat merkezine dönüştürülecek.

1 milyon 645 bin YTL’ye yapılacak
Geçen nisan ayında yapılan ihaleyi 1 milyon 645 bin 570 YTL bedelle kazanan Akdemir Madencilik ve İnşaat Sanayi, 28 bin 500 metrekarelik alandaki tescilli yapıların onarımına, 50 metre yüksekliğindeki bacadan başladı. Döküm binasının kafeterya, depo binalarının ise sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenleneceği bildirildi. Ayrıca diğer tescilli yapıların okuma salonu, satış birimi, idari bina olarak kullanılmak üzere elden geçirileceği kaydedildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaların 250 günde bitirilmesinin planlandığını söyledi. Kocaoğlu, ''Bu proje, kentin kültür-sanat hayatını canlandırma yolunda çok önemli bir adım olacak'' dedi.