İzmir’in Hasan’larla imtihanı

 

İki Hasan da İzmir’in son 8 yılına damgasını vuran isimlerdi.
Birinci Hasan, namı diğer Uçak Mühendisi Hasan Fehmi Mani. CHPli (Sosyal Demokrat) bütün belediyelerde çalıştı. (İstanbul, Kocaeli, Gaziantep, Ankara ve sonunda da İzmir)
Merhum Piriştina’nın getirdiği ancak ikinci döneminde gönderdiği isimlerdendi. Kocaoğlu ile yeniden hayat bulan Genel Sekreter ve İZSU Genel Müdürü yapılan Mani hiç tartışmasız İzmir’in gelmiş geçmiş en tartışmalı bürokratıydı. Yaptıkları da ayrılışı da deprem yarattı.
İzmir’e başlıca hediyelerine gelince.
Hiç kuşkusuz en favori hediyesi, çıkardığı ‘Tık’ sesleri hala kesilemeyen, arabaların alt takımlarını bitiren, hamilelere düşük yaptıran kanaletler….
Konak Meydanı’ndaki 4 metre yüksekliğindeki kamuoyunda adı ‘Alçak geçit’ ve Kamyon Kapanı’na çıkan mimari harikası alt geçit
Ve de İzmir için hayati önem taşıyan Büyük Kanal Projesi’nin Küçük Kanal Projesi’ne dönüşmesi…
Yağmur ve atık su kanallarının birleştirilmesi, boru hacimlerinin küçültülmesi, 50 yıl sonrasının atık sorununu çözmesi beklenirken 5 yıl bile dayanmayan, zaman zaman patlak veren Kanal Projesi’nin de bir anlamda müsebbiydi Mani…
Uçak Mühendisi Mani, iş konusundaki ciddiyetine rağmen, kapalı bir bürokratik yapısı ve iletişim sorunu yüzünden şühpesiz kentin en tartışılan bürokratları listesinin en tepesindeydi.
Sonunda Kocaoğlu tarafından bileti kesildi.
Ya da Beşiktaş belediyesine gitmek zorunda kaldı.
Gelelim II. Hasan’ımıza…
Hasan Topal. Mimarlar Odası Başkanı olduğu dönemde Burhan Özfatura’ya kan kusturdu.
Kordon Yolu, Konak Pier derken dava üstüne dava açtı. Piriştina ile birlikte kendisini belediyede buldu. Hem de Planlama’dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı gibi etkin ve önemli bir koltukta.
7 yıl bu koltuğa oturan Topal arkasından bir yazı yazılmayı en azından I. Hasan kadar haketti.
İki Hasan’ın tek ortak yönü ketum bir bürokratik yapılarıydı. İzmir’in 30 yıllık Nazım Plan özleminin son bulduğu dönemin baş aktörüydü Topal.
Hani şu DYP ve Anavatanlılara verilen küçük ulufelerle meclisten geçen büyük planın.
Hani şu hakkında 900’ün üstünde itirazın olduğu CHP’lilelerin bile isyan edip parti disiplini açısından oy verdikleri planın.
Yine Alsancak Limanı ve Karşıyaka Turan arasındaki 550 hektarlık alanda Piriştina’nın ‘Uluslararası yarışmayla’ hazırladığı adına kimi yerde Yeni Kent Merkezi, Manhattan Planı ya da Üçüncü İzmir denilen planın da merkezindeydi.
Piriştina’nın planına yoğunluk (rant) takviyesinin yapıldığı ve yargıdan döndüğü ikinci döneminde de vardı Topal. Ve bence 7 yıllık döneminin en büyük çelişkisi de buydu.
SİT Kurulu’na belediye adına katılan ve altında imzası bulunan tavsiye kararını unutarak Fuar’daki büyük çukurun da mimarlarından biri oldu.
Ancak İzmir iki Hasan’dan da kurtuldu. Kocaoğlu son olarak Topal’ın işine son verdi.
İzmir için hayırlı olsun.

Gazete Yenigün -24.09.2007{nomultithumb}