İzmir’in gururu olacak

Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin yapım çalışmalarını denetleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezin, 2008 yılında hizmete açılacağını açıkladı


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki inşaat çalışmalarını denetledi. Kocaoğlu, kısa zamanda büyük yol alındığını bildirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Güzelyalı'daki eski troleybüs atölyesinin yerinde kuracağı Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde inşaat çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezin, 2008 yılı içerisinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
"Adnan Saygun'un adına yaraşır bir mekan yapıyoruz" diyen Başkan Kocaoğlu, şu açıklamayı yaptı:
"Adnan Saygun, İzmir'in Avrupa, dünya standartlarındaki ilk sanat, kültür ve konser salonu olacak. Adnan Saygun'un adına yaraşır bir eser yapmak istiyoruz. Burası, İzmir'in 'kültür ve sanat kenti' vizyonuna uygun, ilk temel yapılardan biri."

Özel akustik
Başkan Kocaoğlu, merkezin giriş bölümünde, 19. yüzyıldan kalma 2 tarihi yapı olduğunu belirterek, "İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun öngördüğü biçimde, kültür ve sanat merkezinin inşa edileceği arsa içindeki tescilli yapılar ile tarihi duvarlar korunacak, restore edilecek" dedi.
Güzelyalı'daki merkez, giriş işlevini barındıran "Kent Meydanı", açık hava ve sanat merkezi olarak kullanılacak "Kültür Platformu" ve "Sanat Merkezi" olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor. Sergi alanları, toplantı salonları, simultane çeviri odası bulunan Sanat Merkezi'nde 400 araçlık, ayrıca sahne ekipmanları ve sanatçılar için otobüs ve TIR yanaşımına uygun iki ayrı otopark olacak.
Toplam 29 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 19 bin metrekare alan üzerinde yapılan Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 250 kişilik küçük salon ve 1280 kişilik büyük salon bulunacak. Merkezde engelliler için de düzenlemeler yapılacak. Engelli vatandaşların Sanat Merkezi'nin her noktasına kolayca ulaşabilmesi için gerekli olan mimari düzenlemelere projede yer verildi. Projenin en önemli çalışmalarından olan akustik düzenlemesi, dünyada önemli projelere imza atan İngiliz ARUP firması tarafından hazırlandı. Avustralya'daki dünyaca ünlü Sidney ve İngiltere'deki Kraliyet Opera binalarına da imza atan ARUP firması, Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin de en önemli bölümlerinden birini hazırlamış oldu.

Yeni Asır – 02.07.2007{nomultithumb}