İzmir’in girişindeki kara noktaya neşter

Şimdiye kadar birçok kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiği Ambarlar Kavşağı için sonunda proje hazırlandı. Yapılacak köprülü kavşakla tehlike ortadan kaldırılacak

TURAN GÜLTEKİN İzmir Milliyet EGE 31.07.2007{nomultithumb}

İzmir-Ankara Yolu, Bornova girişindeki Ambarlar Kavşağı tehlike saçıyor. Belkahve’den inerken freni patlayan kamyonlar, buradaki kırmızı ışıkta bekleyenleri eziyor. Bugüne kadar çok sayıda kişi ölüm noktasının kurbanı oldu. En son geçen hafta başka araçlara çarpmamak için direksiyonu şarampole çeviren kamyon şoförü Hasan Kaplan hayatını kaybetti.

Trafik ışığı kalkacak
Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü cana doymayan bu kara noktaya neşter vurmak için sonunda kolları sıvadı. Yolları birbirinden ayıracak, trafik ışıklarını ortadan kaldıracak köprülü kavşak projesi hazırlandı.
Tamamlandığında Ankara ve İzmir yönüne gidenlerle, Pınarbaşı tarafına dönmek isteyenler yollarına durmadan devam edecek. Günde ortalama 20 bin aracın geçtiği bu hareketli kavşaktaki kaza tehlikesi de böylece azalacak.

Dünya Bankası desteği
Müdür Erol Altun, ihalesinin yakında yapılmasını beklediklerini ifade etti. Altun, şunları söyledi: ''Projeyi bir süre önce genel müdürlüğümüze gönderdik, kabul edildi. Dünya Bankası’nın karayollarının tehlikeli bölümlerini iyileştirilmesi için uyguladığı kredi programına dahil edildi. Bu kapsamda inşa edilecek.''