İzmir’in geleceği için yeni projeler

İzmir’in geleceği için yeni projeler

İzmirli işadamı Cihan Büyükoral’ın başkanlığında kurulan “Geleceğin İzmir’i Platformu” kentin gelecek 50 yılını planlamak için çalışmalara başlandı. Kentte ekonomik kalkınma ve istihdamı arttıracak projeler üzerinde çalışan Platform Başkanı Büyükoral’a  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan ve İzmir milletvekili Erdal Kalkan’dan destek geldi.

İzmir’in turizm potansiyelini arttırmaya yönelik projeler hazırladıklarını da dile getiren Büyükoral, İzmir’in merkez olduğu Kuşadası-Efes ile Ayvalık arasını bölge olarak düşünülüp planlamaların bu yönde yapılması gerektiğini söyledi.

Efes-Bergama arası metro hattının, proje kapsamına alınması gerektiğini belirten Büyükoral, Bergama’nın tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkılmadığını,çalışmaların acilen başlatılıp kültür ve sağlık turizmin hizmetine sunulmalıdır” dedi.

Foça’nın öncelikli turizm bölgesi içinde değerlendirilmesi ve bu bölgedeki SİT kararlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Büyükoral, ayrıca ilçede yıllardır atıl durumda bulunan Fransız Tatil Köyü’nün de en kısa sürede turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Yenigün / 21.01.2008