İzmir’in geleceği için uzlaşalım

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI‘NDAN EXPO MESAJI:
Aziz Kocaoğlu, tartışmalara nokta koydu: Geleceğin İzmir’ini yaratma yolunda EXPO gibi bir lokomotife ihtiyaç var. Umuyor ve diliyorum ki asgari müşterekte anlaşılır…

Utku Bolulu – Milliyet Ege 19.04.2007{nomultithumb}

Tanıtım atağında ilk adım
İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Milano’yla yarıştığı EXPO 2015’in tanıtımı için çeşitli kesimleri bilgilendirmeye başladı. Kültürpark Uluslararası Fuar Alanı 1 No’lu Hol’deki ilk sunum A protokol, diplomatik misyon, siyasi parti ve meslek odaları temsilcileri, belediye meclisi üyeleriyle basın mensuplarına yapıldı.

Gündeme damga vurmuştu
MİLLİYET EGE’ye yaptığı, ''Başından bu yana by-pass edilmeye çalışıldık. Yürütmenin başında bu işin sahibi belediyenin bulunması gerekirdi. Konumumuzu rencide edecek bir görevi üstlenmeyiz. Aksini, kimse sindirmemi beklemesin'' açıklamalarıyla gündeme damga vuran Başkan Kocaoğlu, bu kez ‘uzlaşma’ mesajı verdi.

''Sorumluları konuşsun''
KOCAOĞLU, şöyle dedi: ''İzmir’in EXPO adaylığı çok ciddi iştir. Bu çerçevede EXPO’yla ilgili söylemlerin sorumlu kişilerce yapılması işimizi kolaylaştıracaktır. Son günlerde zihinlerde oluşabilecek bazı soru işaretlerine karşı, altını çizerek belirtiyorum ki sadece kentin geleceğini düşünüyoruz. EXPO’yu istiyoruz.

''Kazanan İzmir olsun''
GELECEĞİN İzmir’ini yaratma yolunda EXPO gibi bir lokomotife ihtiyacımız var. Bu çerçevede her türlü uzlaşmacı tavrı sergilemek görevim. Bunu yapmak zorundayız, yapıyoruz, yapacağız. Umuyor ve diliyorum ki kentin geleceği ve EXPO için asgari müşterekte anlaşılır. UNIVERSIADE’da olduğu gibi, kazanan İzmir ve İzmirli olur.''

Milano’nun gerisindeyiz ama…

EXPO 2015 Genel Sekreterliği’ne bağlı olarak oluşturulan profesyonel şirketler grubu IZEXPO Konsorsiyumu’nun Proje Direktörü Murat Olgun, İzmir ve Milano’nun son durumunu değerlendirdi. Olgun, İzmir’in, Milano karşısında altyapı eksiklikleri nedeniyle proje ilerlemesi noktasında geride olmasına karşın, doğal güzellikleri, kültürü ve bulunduğu coğrafyada daha önce hiç EXPO düzenlenmemiş olması gibi özelliklerle şanslı olduğunu bildirdi.