İzmir’in geleceği bu yeni haritalarda

UTKU BOLULU İzmir DHA-İZMİR Milliyet

Büyükşehir, kentin 50 kilometre yarıçap sınırları içinde 543 bin hektarlık alan, 21 ilçeyi kapsayan yeni bilgi haritaları hazırladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki bilgi sistemleriyle altyapı projeleri, imar uygulamaları ve teknik altyapı bilgi sistemlerinde de kullanılabilecek haritalar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı toplantıda kamuoyuna tanıtıldı. Danışmanlık ve kontrolörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi’nin yaptığı, İzmir’in 543 bin hektarlık sınırlarını kapsayan 1/5 bin ölçekli ortofoto ve fotogrametik haritalar kentin tamamında yapılacak imar planlarına veri olacak. Kocaoğlu, göreve gelmelerinin ardından bir ay sonra İzmir’in sınırlarının 5216 sayılı yasayla 3 kat arttığını, üst yapıya, makyaja hiç fırsat bulamadan alt yapı çalışmalarına kilitlendiklerini söyledi. Kocaoğlu, “Biz alt yapı belediye başkanı olarak göreve geldik ve öyle gideceğiz. Çünkü koşullar onu gerektirdi.” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Daire Başkanı Selçuk Savcı ise, İzmir’in her metrekaresi hakkında bilgi sahibi olduklarını belirterek, “Bilginin dünya haritasını yapamadık ama bilginin İzmir haritasını ürettik. Bu haritalar sayesinde sel baskınlarına karşı önlem de alabileceğiz…” dedi. 

En ileri teknoloji
Harita Şube Müdürü Nejat Güçlü, ortofoto haritaların uydu görüntüleriyle mukayese edilemeyecek özelliklere sahip olduğunu, kod ve koordinat bilgisi verdiğini, arazi bitki örtüsü, topografyası hakkında daha ayrıntılı bilgi edinilebildiğini söyledi.
Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayhan Alkış da “Bu haritalar dünyadaki en iyi teknoloji kullanılarak üretildi.” dedi.

Haritaların kullanım alanları
İzmir Sayısal Fotogrametrik Haritaları, kentin geleceğine yön verecek olan birçok altyapı ve üstyapı çalışması ve proje için temel oluşturacak. Planlama hataları en aza indirilecek. Sayısal haritalar, Büyükşehir sınırları içinde altyapı projeleri, imar uygulamaları, İZSU planlamaları ve teknik altyapı bilgi sistemlerinde kullanılabilecek. Nazım Plan çalışmaları ve Ulaşım Planı çalışmaları gibi belediye hizmetlerinde ve her türlü mühendislik projelerinde önemli altlık oluşturacak. Çalışmaları tamamlanan haritalarda Büyükşehir sınırları içindeki zeminle ilgili tüm bilgiler yer alıyor. (Ormanlık, makilik alanlar, tarımsal alanlar, arazinin jeolojik yapısı hakkında genel bilgi, arazinin doğal yapısında yapılmış olan suni taraslamalar gibi…)

***

Kaynak: Milliyet Ege – 19.02.2011