İzmir’in EXPO ateşi yeniden alevleniyor

Uluslaraarası Sergiler Bürosu Başkanı ve Genel Sekreteri geliyor
<Yenigün 08.12.2006>
Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) Başkanı Wu Jianmin ve Genel Sekreteri Vicente G. Loscertales, 11 – 15 Aralık 2006 tarihleri arasında Türkiye’ye geliyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi beklenen Jianmin ve Loscertales, İzmir’de de incelemelerde bulunacak ve EXPO İcra Komitesi Üyeleri’yle görüşerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alacak. EXPO İcra Komitesi Üyeleri ve medya mensuplarından oluşan 60 kişilik heyette 18-19 Aralık 2006 tarihlerinde Paris’teki BIE Genel Kurulu’na katılacak, burada sunum yapılacak.
Üst düzey görüşme
Dünyanın en büyük organizasyonu olan, EXPO’ya 2015 yılında evsahipliği için İzmir ve Milano’nun aday olmasının ardından, yarış da hızlanıyor. Adaylık sürecinin tamamlanıp, 2008 Şubat’ındaki oylamaya kadar sürecek olan zorlu yarışın başlamasıyla birlikte, Dışişleri Bakanlığı ile EXPO 2015 İcra Komitesi’nin organize ettiği gezi kapsamında Türkiye’ye gelen Jianmin ile Loscertales, 11 Aralık 2006’da Ankara’da olacak. 12 Aralık’ta Ankara’da Anıtkabir ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret edecek olan BIE’nin iki yöneticisi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek.  Programı uygun olması halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşülecek. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan’ın da bir öğle yemeği vereceği Jianmin ile Loscertales, ilk günkü temaslarının ardından Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyecek.
Brifing verilecek
Ankara’nın ardından 13 Aralık’ta İzmir’e geçecek olan Jianmin ile Loscertales, Kadifekale, Agora ve Kemeraltı’nın yanı sıra, İzmir’de yüzlerce yıldır birlikte yaşayan dinlerin ve kültürlerin simgesi olan bir havra, cami ve kiliseyi ziyaret edecek. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kabul edeceği BIE’nin en üst düzey iki yöneticisi için Ege Bölgesi Sanayi Odası Sanayiciler Kulübü’nde öğle yemeği ve Crown Plaza Oteli’nde akşam yemeği verilecek. İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenecek olan toplantıda EXPO 2015 İcra Komitesi Üyeleri’yle bir araya gelecek olan Jianmin ile Loscertales’e, İZEXPO Konsorsiyumu yer ve hazırlıklar konusunda birifing verilecek.
Jianmin ile Loscertales, İzmir’in ardından İstanbul’a geçerek, düzenlenen toplantıda İstanbul’da yaşayan İzmirli yönetici, medya mensubu ve kanaat önderleriyle bir araya gelecek. İki BIE yöneticisi 15 Aralık’ta Türkiye’den ayrılacak. 2008 yılının Şubat ayında yapılacak oylama sonucunda da 2015 EXPO’suna ev sahibi olacak kent belirlenecek.
İcra Komitesi 60 kişiyle Paris’e çıkarma yapacak
EXPO 2015 İcra Komitesi, Jianmin ile Loscertales’in ziyaretinin hemen ardından Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenecek olan BIE Genel Kurulu’na katılacak. 18 – 19 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan Genel Kurula, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve EXPO 2015 İcra Komitesi üyeleri, gözlemciler, görevliler ve medya mensuplarından oluşan 60 kişilik bir heyetle çıkarma yapacak. Genel kurulda, 2012 EXPO Adayları ile birlikte 2015’e aday olan İzmir ve Milano’da BIE Delegeleri’ne bir sunum yapacak.  Genel Kurul’da 98 ülkenin delegeleri ile kulis yapılırken, delegelere İzmir’den hediye olarak incir, rakı,  EXPO Logolu Rozet, anahtarlık, nazar boncuğu gibi İzmir hediyeleri ile İzmir Ticaret Odası tarafından hazırlanan EXPO Tanıtım Filmi hediye edilecek.