İzmir’in EXPO şansı yüzde 50

EXPO 2008 Zaragoza’nın komiseri Castano böyle dedi, ekledi: İzmir’in bence öne çıkarması gereken özelliği farklılığı olmalı.

ŞENHAN BOLELLİ AA – 27.03.2007{nomultithumb}

İspanya’nın Zaragoza kentinde 2008 yılında yapılacak EXPO’da bu ülkenin olağanüstü büyükelçisi sıfatıyla komiserliğini yapan Emilio Fernandez Castano, EXPO 2015 adaylığında Milano’yla yarışan İzmir’in şansının en azından yüzde 50 olduğunu söyledi.
Castano, EXPO 2015 için yarışan İtalya ve Türkiye’nin iki yakın dost ülke olmasından dolayı İspanya’nın oy kullanmakta çok zorlanacağını belirtti. Milano’nun fuarlar kenti olmasından dolayı zaten bilinen bir özelliği olduğunu ancak Türkiye’nin farklılığı bulunduğunu kaydeden Büyükelçi Castano, ''Türkiye, doğu ve batı arasında sembolik köprü olma karakterine sahip. İzmir’in bence öne çıkarması gereken özelliği farklılığı olmalıdır. Çekici bir EXPO olabileceğini göstermelidir'' dedi.

‘Yüz yüze görüşün’
Castano, ''Kazanmakta önemli olan göz korkutmak değil, baştan çıkarıcı olmaktır'' derken, ülkeler adına oy kullanan kişilerle görüşmelerin yüz yüze yapılmasının önemli olduğunu da vurguladı. Büyükelçi Castano ayrıca, oy almaktan daha önemli olanın, ülkelerin EXPO’ya katılmasını sağlamak olduğunu savundu.
Castano, EXPO 2015’i İzmir’in kazanması halinde Zaragoza’nın Türkiye için çok önemli bir hale geleceğinin altını çizerek, şöyle konuştu: ''İzmir kazanırsa kesinlikle mart ayında İspanya ve Türkiye tekrardan masaya oturup, yeni ortak projeler hazırlayacaklardır.''