İzmir’in deprem kimliği ürkütücü bilgilerle dolu

Prof. Ahmet Ercan, 10 yıllık bir araştırma ile İzmir’in deprem kimliğini ortaya çıkardı. Yakın bir tarihte kentte büyük bir depremin beklediğini belirten Ercan, yerel yönetim çalışmalarını övdü.

CAN ÖZLÜ İzmir DHA

Deprem konusunda yaptığı araştırmalarla adından söz ettiren, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir’in “deprem kimliğini” açıkladı. 10 yıldır üzerinde çalıştığı projeyi tamamlayan Ercan, sonuçlarını açıkladı.

İzmir’de, iki bin yılda 101 deprem meydana geldiğini hatırlatan Ercan, her yüz depremden dördünün 7’den büyük şiddette olduğunu söyledi. Yeni oluşturulan kent alanlarının 6.4 şiddetindeki depreme göre tasarlandığının altını çizen Ercan “6.4 şiddetinden daha büyük olan depremler yıkım getirir. 1901-2000 yılları arasında İzmir merkezli 11 depremden dördü 6.4’ten şiddetli olmuş. Yer hareketleri, 2000-100 arasında da 6.4’ten daha şiddetli en az 5 deprem olacağını gösteriyor. Bunların üçü çeşitli yıkımlara sebep olacak” dedi.

İzmir’de her 140 yılda bir “büyük deprem” olduğunu vurgulayan Ercan,“6.4’ün üzerinde son büyük deprem 1870’de olmuş. 140 yılda bir yıkıcı depremlerin tekrarlandığını varsayarsak, bir sonraki depremin yakın bir tarihte yaşanacağı kanısına varıyoruz. Kenti boydan boya saran İzmir kırığının, bu şiddetteki depremi yaratabileceğini düşünüyorum. Görülen o ki İzmir’in altı giderek geriliyor. Böyle bir durumda, Körfezi’in kuzey kısmı daha büyük hasar görebilir. Dolgu alanları üzerine inşa edilen Alsancak semtinin bir kısmı, Bayraklı, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir ve Çiğli gibi ilçeler depremden daha çok etkilenecektir. Bu bölgelerdeki yüksek yapılaşmalar da ne yazık ki zararı artıracaktır. Özellikle Kadifekale, İzmir’in kanayan bir yarası. O bölgedeki yapılar acilen tasfiye edilmeli ve bölge riskten arındırılmalı. Kentsel dönüşüm kesinlikle ihmal edilmemeli” diye konuştu.

Bu kentteki yerel yöneticilerin, deprem konusundaki hassas tutumlarının, yıkım riskini azalttığını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Ercan şu bilgileri verdi: “İzmir, benim ve benim gibi bilim adamlarının sözünü en çok dinleyen kent. Özellikle 2006’da yürürlüğe giren Deprem Yönetmeliği’nin ardından binalar daha güçlü yapılmaya başlandı. Kent yapılaşmasının tepelere doğru gelişmesi de deprem riskini azaltan önemli bir faktör. Bu anlamda en güvenilir ilçeler Bayındır, Kiraz, Beydağ, Selçuk, Aliağa, Kınık ve Menderes olarak sıralanabilir. Bizler de yaptığımız araştırmaları yerel yönetimler ile paylaşacağız ve riskleri en aza indirmek için gayret göstereceğiz. Onlar da gelip bize danışsınlar” dedi.

Kaynak: Milliyet Ege – 29.04.2010 {nomultithumb}