İzmir’in başına Çinli talih kuşu konacak

{nomultithumb}

 

yenigün- 07.08.2007

Çinli yatırımcılar İzmir’i, “dünyada yatırım yapılabilecek en uygun şehirlerden birisi” seçti. Ödül töreni için Pekin’e davet edilen Başkan Kocaoğlu, Fortuna 500 şirketleri ile Çin’in en büyük şirketlerinin CEO’larına İzmir’i ve Expo 2015’i anlatacak
Geçtiğimiz yıl Çin Halk Cumhuriyeti tarafından başlatılan ve Çinli yatırımcılara yol göstermek amacını taşıyan “Dünyada yatırım yapılabilecek en iyi 70 şehir ve en iyi 40 yatırım bölgesi” başlıklı çalışma, İzmir’i de “geleceğin kentleri” listesine yerleştirdi. İzmir, Çinli firmaları için yatırım cazibesi taşıyan 70 global kentten birisi seçilirken, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) de en iyi 40 endüstri bölgesi arasında yer almayı başardı. Seçilen şehir ve endüstri bögelerine ödüllerinin, 16-18 Kasım 2007 tarihleri arasında, Pekin’de düzenlenecek “1. Çinli ve Yabancı Çok Uluslu Şirketler Uluslararası CEO’ları Yuvarlak Masa Toplantısı” sırasındaki bir törenle verileceği bildirildi.Tören için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na bir davet mektubu gönderen Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Başkan Vekili Cheng Siwei, “Dünya üzerindeki etkinize bakarak, yuvarlak Masa Toplantısı Organizasyon Komitesi adına ve şahsımız adına sizi Yuvarlak Masa toplantısına Başkan Vekili sıfatıyla katılımınız ve tema konularında bir konuşma yapmanız için davet etmekten mutluluk duymaktayız” dedi.Ödül töreni için ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer ile birlikte 16 – 18 Kasım tarihlerinde Çin’e gidecek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, burada “Uluslararası işbirliğini güçlendirmek, sürdürülebilir kalkınmayı artırmak” konularında bir konuşma yapacak.
Devlet liderleri, Çinli bakanlar, büyükelçiler, Çin ticaret odalarının başkanları, Fortune 200 listesinden CEO’lar, Çin’in ilk 500 firmasından CEO’lar, Çinli ve yabancı belediye başkanları, banka ve menkul kıymet borsaları başkanları, finans ve ekonomi sektörünün liderleri ve yerel – ulusal medya mensupları, bu büyük toplantıda yer alacaklar. 
En büyük CEO’lara İzmir daveti
Çin’deki toplantının, İzmir’in yabancı yatırımcılara tanıtılması ve EXPO 2015 hedefinin anlatılması için çok büyük ve önemli bir fırsat olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Burada dünya ekononmisine yön veren liderlerin yanı sıra, bir basın ordusu da olacak. Bu tanıtım fırsatı her zaman gelmez. O yüzden en iyi şekilde değerlendireceğiz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, İzmir’in yatırım için dünyadaki en uygun şehirler arasında yer almasının gurur verici olduğunu söyleyerek, “Kentimizi her bakımdan geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Gelen yabancı yatırımcıların sayısının artırılması, elbette bu süreci hızlandıracak. İzmir’deki yatırım olanaklarını ve yatırım alanlarını birinci ağızdan dinleyen dünyanın en büyük şirket yöneticileri, sanırım kentimizi daha yakından inceleme ihtiyacı duyacak. Ayrıca toplantı, İzmir’in EXPO 2015 adaylığının ilk elden duyurulması açısından oldukça önemli. Biz de bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz” diye konuştu.