İzmir’in altyapısı için 10.5 trilyonluk yatırım

İzmir’in altyapısı için 10.5 trilyonluk yatırım

İZMİR Milliyet

İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in ilçe, belde ve köylerine arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon gibi yatırımları sürdürüyor. 885 kilometre içme suyu şebekesi düşeyecek

Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, ilçe, belde ve köylere 10.5 milyon YTL (10 trilyon lira) yatırım gerçekleştirdi. Pek çok bölge arıtma tesisine, sağlıklı su ve kanal altyapısına kavuşturuldu. Mevcut su depoları onarıldı, yeni depolar yapıldı, boru hatları yenilendi, olmayan yerlere içme suyu hatları çekildi. 13 yeni kuyuyla su sıkıntısı çözüldü.

25 yıllık projeler

Başkan Aziz Kocaoğlu, şu bilgileri verdi: “Küresel ısınma nedeniyle pek çok beldemizde kaynakların kuruduğunu, altyapının yetersiz kaldığını, şebekelerdeki kaçaklar nedeniyle su kayıplarının yaşandığını tespit ettik. Sınırlarımıza dahil olan 50 kilometrelik yarı çap dahilindeki yerleşimlerde, nüfus artışlarını da dikkate aldık. Günü kurtarmak yerine 25 yıllık kalıcı projeler hazırladık. 2008-2009’da 885 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşeyeceğiz.”

Dere temizliklerinin yanı sıra ıslah projelerinin de yaşama geçirilmeye başlandığı, 56 derede toplam 85 kilometrelik çalışma yapılcağı kaydedildi.

Milliyet Ege / 02.04.2008