İzmir’in 2050’ye kadar su sorunu olmayacak

Başkan Kocaoğlu, Çamlı Barajı’nın yapılması, Gördes Baraj suyunun kente getirilmesi konusunda Ankara’da yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi

İZMİR Milliyet Ege – 15.08.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin Çamlı ve Gördes barajlarına ilişkin projelerde olumlu gelişmeler olduğunu, hayata geçirilmesine yönelik geçen hafta Ankara’da yaptığı temaslarının olumlu geçtiğini söyledi.
Çamlı Barajı’nın İzmir’in su ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak şekilde projelendirildiğini belirten Kocaoğlu, ''Bu iş için 80-100 milyon YTL’lik yatırım planlıyoruz. Tamamlandığında 250 bin kişinin su ihtiyacı bu barajdan karşılanabilecek'' dedi.
Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için Çevre ve Orman Bakanlığı’na müracaat ettiklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu, ÇED Genel Müdürü Osman Tüzün’le görüştüğünü, gerekli evrakı göndermelerinden sonra en geç bir ay içinde raporun karara bağlanacağını ifade etti. Kocaoğlu, ''Tüzün, baraja olumlu yaklaştığını söyledi. Bu önemli bir gelişme'' diye konuştu.

ÇED raporu için yeşil ışık
Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı ile de barajın yapılacağı bölgede Hazine’ye ait arazilerin belediyeye devri konusunda görüştüklerini de bildiren Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: ''Arazi tahsisleriyle ilgili sorunun 10 gün içerisinde çözüleceği konusunda mutabakata vardık. Kendisi konuya özel ilgi gösterdi. Değirmendere baraj alanında kalan Hazine arazileri belediyeye devredilirse, bu barajı da hemen ihaleye çıkarabiliriz.''

110 kilometre hat döşenecek
Kocaoğlu, başkent ziyaretinde DSİ Genel Müdür Vekili Haydan Koçaker’le görüştüğünü de söyledi.
DSİ tarafından yapımı sürdürülen Gördes Barajı’nın 2009’da bitirilmesinin planlandığını öğrendiğini belirten Başkan Kocaoğlu, ''Gördes Baraj suyunun İzmir’e gelmesi için yaklaşık 110 kilometrelik isale hattını ve arıtma tesisi projesini İZSU yapacak, DSİ de teknik destek verecek. Bunun için de yaklaşık 200-250 milyon YTL’lik yatırım planladık. Bu projeyle İzmir’in 2050’ye kadarki su ihtiyacını karşılamayı, İzmir’i ‘su zengini kent’ yapmayı planlıyoruz'' dedi.