İzmir’i uçuracak 3 büyük proje

İzmir’i uçuracak 3 büyük proje

Balçova’nın göbeğindeki kaçak yapı cennetine dönen DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi karşısında kalan 270 bin metrekarelik alan planlanıyor. Alan Balçova Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından turizm alanı ilan edildi

Balçova’nın koruma alanı olan ancak plansızlık nedeniyle kaçak yapı cennetine dönen DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi karşısında kalan 270 bin metrekarelik alan sonunda planlanıyor. Turizm Bakanlığı tarafından 7 ay önce turizm bölgesi ilan edilen alan otel, motel, kür merkezleri ve sağlık turizmine ayrılarak İzmir turizmine büyük katkı sağlayacak.

Koyunlar otlatılıyordu

Yıllardır atıl durumda olduğu için kaçak yapı cennetine dönüşen, eczaneden, inşaat malzemeleri satan dükkânlara kadar her türlü mekânın bulunduğu ve hatta zaman zaman koyunların otlatıldığı Balçova’nın göbeğindeki alan sonunda Kültür Bakanlığı tarafından Turizm alanı ilan edildi.

Arazi sahipleri yaşadı

Balçova Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından koruma alanı ilan edilen ancak turizm amaçlı kullanılmasına izin verilen 270 bin metrekarelik alanda büyük bir düzenleme yapılma planlarına başlandı. Turizm ve sağlık amaçlı kullanılacak alanın tamamı şahıslara ait. Daha önceden koruma alanı olduğu için arazilerini değerlendiremeyen şahıslar için de gün doğdu. Şahıslar artık arazilerini turizm ve sağlık merkezi olarak imarlı şekilde en iyi şekilde değerlendirebilecekler.

Turizm merkezi olacak

2000’li yılların başında kaçak tüp depolarının cenneti haline gelen alanda 2003 yılında büyük bir tüp deposu patlaması olmuş ve etraftaki alan geniş çaplı hasara maruz kalmıştı. Şans eseri ölenin olmadığı patlama alanda bulunan kaçak tüp depolarına göz yumulması nedeniyle gerçekleşmişti. Tüp depolarının kaldırıldığı ancak yine geçmişten pek bir fark görülmeyen alan şuanda her türlü kaçak yapıya hizmet ediyor. Eczaneden, sağlık tesisine, inşaat malzemeleri satan firmalardan, kafeye kadar her türlü mekânın bulunduğu alan artık kurtuluyor.

Bakanlık onay verdi

Bir buçuk yıl önce bölgedeki koruma alanını genişleten Turizm Bakanlığı, 7 ay öncede alanı turizm alanı ilan ederek bölgede sadece turizm, otel, motel, kür merkezleri yapılmasına izin verdi. Alan turizm alanı ilan edildikten sonra Balçova Belediyesi ve Turizm Bakanlığı yetkilileri bölgeyi planlamaya başladılar. En az 40 bin, 50 bin metrekarelik parseller halinde planlanan bölgede turizm yatırımcısının önü açılması hedefleniyor.

Balçova’nın orta yerindeki bu dev alanın turizm ve sağlık merkezi olarak planlandığını belirten Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, alanın İzmir’in turizm merkezi kimliğine yeni bir soluk getireceğini vurgulayarak şöyle konuştu; “Şuanda turizm alanı olarak planladığımız 270 bin metrekarelik alan şuanda kaçak yapılarla dolu. Ancak Kültür Bakanlığı ile birlikte yaptığımız planlamada alanı turizm bölgesi olarak değerlendirerek, oteller, moteller, kür merkezleri ve jeotermal kaynaklı sağlık merkezleri yapılmasına karar verildi. Çok sayıda büyük otelin yapılabileceği alan bittikten sonra İzmir’de turizmi uçurmayı hedefliyor. İzmir’in en güzel yerinde böyle bir boş alanda turizm faaliyeti yatırımcıya da çok cazip gelecek. Biz Balçova’ya EXPO gelse de gelmese de yatak kapasitesini birkaç yıl içinde 5 bine sonraki yıllarda da 10 bine çıkartmayı hedefliyoruz. Umudumuz da bu alanda. Alanın planlanması ve yatırımcı gelmesiyle birlikte sağlık turizminde dünya çapında ciddi bir Pazar oluşturacağız” diye konuştu.

Yenigün / 17.01.2008