İzmir’e üç yeni metro hattı

İzmir'e üç yeni metro hattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009'un başlarında 3 metro hattının daha inşaatının başlatılacağını söyledi. Yeni yapılacak metro hatları, Halkapınar-Otogar, Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Tınaztepe Kampusu arasında inşa edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir kentte master planlarının uygulanabilmesi ve o kentin gelişebilmesi için öncelikle sağlıklı, hızlı ve çağdaş bir ulaşım sisteminin şart olduğunu söyledi.
Bu bilinçle milyonlarca YTL tutarında metro projelerini başlattıklarını söyleyen Kocaoğlu, bu yıl sonu ile 2009'un başlarında İzmir'de 3 metro hattının daha inşaatının başlatılacağını müjdeledi.

Yeni yapılacak metro hatları, Halkapınar-Otogar, Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Tınaztepe Kampusu arasında inşa edileceğini açıklayan Kocaoğlu, "İlk ikisinin projeleri hazır. Üçyol-Buca hattının da güzergahını belirledik" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, göreve geldiğinde belediyenin, geçmiş dönemlerden kalma 1.8 katrilyon lira borcu olduğunu ve bunun çoğunu da faizin oluşturduğunu belirterek, öncelikle bu konuyu ele alıp 2 yıl para biriktirdiklerini söyledi.

Kocaoğlu, "Mali durumumuzu düzeltmek durumundaydık. Çünkü, projeler üretim yatırım yapmamız, belediyenin iş verdiği kuruluşlara paralarını ödememiz gerekiyordu" dedi.

Sanayileşme ve gelişme için çağdaş bir ulaşım altyapısı oluşturmanın zorunlu olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Aliağa, Torbalı sanayi bölgeleri ise, bizim buraya sağlıklı ve hızlı bir ulaşım sağlamamız gerekiyordu. Biz de bunu yapıyoruz. 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem yatırımı yapıyoruz. Bornova'da yaklaşık 3, Üçyol-Üçkuyular arasında 5.5 kilometrelik metro hatlarını inşa ediyoruz. Bu yılın sonu ve 2009'un başlarında bu hatları işletime alacağız" dedi. Mevcut hatların tamamlanması programına uygun olarak aynı dönemde 3 yeni metro hattının inşaatına daha başlayacaklarını müjdeleyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bunlar, Halkapınar-Otogar, Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Tınaztepe Kampusu hatları. İlk ikisinin projeleri hazır. Buca hattının da güzergahını belirledik. Bu hat, Şirinyer İstasyonu'nda Aliağa-Menderes hattı ile bütünleşecek. Böylece, hem kent içinde hem de sanayi bölgeleri arasında hızlı bir ulaşım ağı kurulmuş olacak. Daha da ileride, Aliağa-Menderes hattı, Selçuk ilçemize kadar uzanacak."

Haber Ekspres / 21.02.2008