İzmir’e teleferik müjdesi

UTKU BOLULU İzmir DHA – ELİF DEMİRCİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk kez 1974’te inşa ettiği, uzun yıllar kullanım sonucu yıpranması ve sakıncalı raporu verilmesi nedeniyle 2007 yılı Kasım ayında kapattığı Balçova telererik tesisleri yapımına başlıyor.

İtirazlar nedeniyle 11 ay sonra tamamlanan ihaleye yine itiraz edilmezse, teleferik tesisleri 6 milyon 680 bin TL’ye 1 yıl içinde tamamlanacak. Teleferik ihalesi dört katılımcı firmayla Şubat 2010’da yapılmış, üçü mali teklif vermişti.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bin TL farkla kaybettiği ihalede yaptığı itiraz sonucu tek başına kalan STM Teleferik Montaj Sistemleri A.Ş. ve Yapı Kur A.Ş.’ye ihaleyi kazandığını tebliğ etti. Eğer bu sonuca başka bir firmadan itiraz gelmezse, ocak ayı sonunda sözleşme imzalanacak ve inşaatlar da bir yılda tamamlanacak.
Avrupa Birliği standartlarına uyumlu yeni Balçova Teleferiği 10 kişilik kabinlerden oluşacak. Saatte bin 200 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Turistik tesislere indirimli su müjdesi
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, su tarifesinde turistik tesis ve konut dışı (ticarethane) abonelerin ücretlerinde dolaylı indirim yapacak. Meclis, Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk ettiği önergedeki kademelendirme değişikliklerini 14 Ocak’taki toplantıda onaylarsa turistik tesis ve ticarethanelerde 1 Şubat’tan itibaren su fatura bedelleri düşecek. Daha önceki 14 ve üzeri tarife de kaldırılacak. Kademesiz olarak suyun metreküpü 5.78 TL’den tahsil edilecek. Bugün 30 metreküp su kullanan turistik tesis 234 TL fatura öderken, yeni tarifeye göre bu bedel 173 TL’ye düşecek. Ticarethanelerin kulandığı konut dışı abone tipinde ise üçüncü kademe olan 21 metreküp ve üzeri kalkacak. Bugüne kadar 0-10 meterküp 7.71 TL, 11-20 metreküp 8.88 TL ve 21 ve üzerine 12.19 TL ödeyen konut dışı aboneler artık 11 ve üzeri için 8.88 TL ödeyecek. Buna göre 30 metreküp su kullanan konut dışı abone bugün 287.8 TL öderken, yeni tarifeyle  254.7 TL ödeyecek.

İZSU’da bütçenin % 42’si yatırımlara
İZSU Genel Müdürlüğü, 2011’de önceliği körfeze verecek. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun yeni dönem stratejisi olarak belirlediği ‘Büyük Körfez Projesi’ doğrultusunda su kalitesini ve canlı çeşitliliğini artırmak, körfezi yüzülebilir hale getirmek için yeni projeler hayata geçirilecek. Türkiye’nin önde gelen yatırımcı kurumlarından biri olan İZSU, bunun için önemli yatırımlara imza atacak. 848 milyon 289 bin TL’lik 2011 bütçesinin yüzde 42’sini yatırımlara ayıran İZSU, 355 milyon 471 bin TL’lik yatırım yapacak. Kocaoğlu, “Körfezdeki dip tarama çalışmalarının hız kazanması, çamur çürütme ve kurutma tesisinin devreye alınması, atıksu arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması ve katı atık bertaraf tesisinin hizmete alınmasıyla İzmir, çevre konusunda dünya kentleriyle yarışacak” dedi.

***

Kaynak: Milliyet Ege – 11.01.2011