İzmir’e Passtel ile merhaba diyecek

İstanbul'dan sonra sıra İzmir'e gelecek
 
MURAT ŞAHİN (Yeni Asır 04.07.2007{nomultithumb})

Gayrimenkul sektörüne İstanbul'daki Karayolları arazisini 800 milyon dolara satın alarak hızlı giriş yapan Zorlu Grubu, İstanbul projesini hayata geçirdikten sonra sıra İzmir'e gelecek. Küçükbay Ailesi'ne ait olan Orkide Alışveriş Merkezi ile yanındaki eski tütün deposunu 34 milyon 300 bin dolara satın alan Zorlu Grubu ilk iş olarak alışveriş merkezinin adını Passtel olarak değiştirdi. Kısa süre içinde alışveriş merkezine yeni tabelasını yerleştirecek olan Zorlu Grubu, Passtel ismini Alışveriş merkezinin pasaportta yer alması nedeniyle Pass kelimesi ile Vestel'I çağrıştırması için tel kelimelerini birleştirerek oluşturdu. Alışveriş merkezinde boş olan bölümleri yeni mağazalar ile zenginleştirip, farklı organizasyonlarla Passtel AVM olarak yoluna devam edecek. Alışveriş merkezinin yanında halen otopark olarak hizmet veren eski tütün deposu içinde İstanbul projesini yoluna koyduktan sonra yeni proje üretecek olan Grup, Turan-Alsancak arasındaki yeni İzmir alanı ile de ilgileniyor.

Passtel tabelası asılacak
Gayrimenkul sektöründe İzmir'e ilk etapta Orkide Alışveriş Merkezi ve eski tütün deposunu alarak adım attıklarını belirten Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Levent Ergül, İstanbul'daki Karayolları arazisinde hayata geçirecekleri projenin başlamasının ardından İzmir ile ilgileneceklerini söyledi. İzmir'de ilk önce Orkide Alışveriş Merkezi'nin adını Passtel olarak değiştirerek işe başladıklarını açıklayan Ergül, "Alışveriş Merkezi'nin Pasaport'ta olması nedeniyle Pass kelimesini, Zorlu Grubu'nun amiral gemisi olan Vestel'I çağrıştırması içinde tel kelimelerini birleştirrerek Passtel'de karar kıldık. İşlemlerin tamamlanmasının ardından yeni tabelamızı asacağız" dedi.

Önce İstanbul sonra İzmir
Passtel Alışveriş Merkezi'nde boş olan mağazaların hizmete gireceğini, yeni organizasyonlar ve bir takım değişikliklerle yollarına devam edeceklerini dile getiren Ergül, alışveriş merkezinin yanındaki otoparkında İzmirlileri hizmet verdiğini ve işletmesinden memnun olduklarını kaydetti. İstanbul Karayolları arazisinin zamanlarının çok büyük bir bölümünü aldığını o nedenle bu projenin yoluna girmesini ardından İzmir'e geleceklerini anlatan Ergül, şöyle konuştu: "Zorlu Gayrimenkul olarak kısa bir zaman diliminde toplam 6 alım yaptık. Şimdi aldığımız bu yerlerde proje üretme zamanı. Önceliğimiz 2010 yılına yetiştirmeyi planladığımız karayolları arazisi üzerindeki proje. Bu projede belirli bir ilerleme sağladıktan sonra diğer projelerimize odaklanacağız. İzmir'deki çalışmalarımızda bundan sonra başlayacak. Izmir'e güzel eserler kazandırmak istiyoruz."

Zorlu Grubu Denizbank'ın satışının ardından gayrimenkul sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Önce İstanbul'da Karayolları'na ait olan 96 bin 505 metrekarelik arsayı 800 milyon dolarlık rekor fiyatla satın aldı. Daha sonrada İzmir, Bursa ve Muğla civarındaki sahil bandını yeni gayrimenkul alımları için belirledi. Zorlu Gayrimenkul İzmir ve Marmaris'te 3 gayrimenkulün alımını tamamladı. Şirket İzmir kent merkezinde Küçükbay Grubu'na ait Orkide Alışveriş Merkezi ile bitişiğindeki otoparkı 34 milyon 300 bin dolara aldı. Zorlu Gayrimenkul İzmir'de Basmane-Karşıyaka arasında da bazı gayrimenkullerle ilgileniyor. Özellikle yeni kent merkezinde iyi bir projeyi hayata geçirmek isteyen şirketin, bu konudaki görüşmelerini de sürdürdüğü ifade ediliyor. Çeşme'de Turizm Bakanlığı tarafından yeniden açılacak yer tahsis ihalelerini de takip eden Zorlu Gayrimenkul, bu beldede 5 ya da 6 yıldızlı oteller, marina, günübirlik tesisler ile yabancılara kiralama için yazlık konutlar yapabileceğini daha önce açıklamıştı.

Passtel tütün deposuydu
Tütün depoları olarak kullanılan binalar 1960 yılında Avusturyalılar tarafından yapılmıştı. Depolar yaklaşık 10 yıl boş kaldıktan sonra 2003 yılında Küçükbay ailesi tarafından satın alınmıştı. Küçükbay alilesi, binalardan birini tadilatla yenileyerek Orkide Alışveriş Merkezi'ne dönüştürdü. Migros Alışveriş Merkezi, alışveriş mağazaları, sinema ve bowling salonları ile İzmirliler'e hizmet veren Orkide Alışveriş Merkezi, kentin önemli bir ihtiyacına da cevap veriyordu. Küçükbay ailesi, diğer binanın bulunduğu yerde ise otel kurmak istiyordu. Bu amaçla Japon yatırımcı ile anlaşan Küçükbay, 25 milyon dolarlık yatırımla 35 katlı otel için her türlü hazırlığını yapmıştı ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde yoğunluğu artıracağı gerekçesiyle otele onay vermemişti. Daha sonra Küçükbay Ailesi Alışveriş Merkezi ile yanında otopark olan kullanılan eski tütün deposunu Zorlu Gayrimenkul firmasına 34 milyon 300 bin dolara sattı.

Otel izni verilmemişti
Küçükbay Ailesi, şu anda otopark olarak hizmet veren binanın bulunduğu yerde otel kurmak istiyordu. Bu amaçla Japon yatırımcı ile anlaşan Küçükbay, 25 milyon dolarlık yatırımla 35 katlı otel için her türlü hazırlığını yapmıştı ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde yoğunluğu artıracağı gerekçesiyle otele onay vermemişti.

İzin verilmeyen projede neler vardı?
* Proje otel ve işyerlerinden oluşuyor
* 35 katlı binada 500 araçlık otopark bulunuyor.
* Binanın ilk 10 katı otopark olacak.
* Otelde 300 yatak kapasitesi bulunacak.
* 50 işyeri ve ofis olacak.
* 50 lüks konut bulunacak.
* Otel, Orkide Alışveriş Merkezi'ne üstgeçit ile bağlanacak. Böylelikle, 50 lüks mağaza, sinema salonları, Migros Alışveriş Merkezi, 150 araçlık otopark ve fast-food restoranları ile otel kompleks bir yapı haline gelecek.
* Toplam maliyet 25 milyon dolar olacak.
* Oteli Japonlar işletecek.
* 400 kişiye istihdam sağlayacak.