İzmir’e karşı ‘altın’ ittifak

İzmir’e karşı ‘altın’ ittifak

Özer Akdemir

Çamlı Barajı’na ÇED olumlu belgesi verilmedi ancak KOZA Altın aynı bölgede çoktan altın için ruhsat aldı

İzmir’in güney kesimlerinde yaşayan 300 bin insanın içme suyu gereksinimi için yapımı planlanan Çamlı Barajı’na Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından neden ÇED olumlu belgesi verilmediği ortaya çıkan yeni bilgilerle her geçen gün daha da aydınlanıyor. Yapımı planlanan barajın su toplama havzası içinde bulunan Efemçukuru köyünde TÜPRAG şirketinin altın madeni işletme çalışmalarının önünü açmak için baraja ÇED belgesi verilmediği dile getirilirken, Bergama’daki altın madeninin sahibi KOZA Altın’ın da aynı bölgede altın ve gümüş madeni arama ruhsatının olduğu ortaya çıktı.

‘Bu işte bir tezat var’

DSİ’nin aniden yapımından vazgeçtiği Çamlı Barajı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “kent açısından yaşamsal önemde” denilerek Kent Stratejik Planı’na alındı. Barajın ÇED sürecine ilişkin olarak 20 Kasım 2007 tarihinde halkın katılımı toplantısı yapılmıştı. Bu toplantıdan yaklaşık bir ay sonra Ankara’dan sızan bilgiler Çamlı Barajı’na Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ÇED olumlu belgesi verilmediği”, bunun en önemli gerekçesini de DSİ’nin baraja karşı çıkması olduğu yönündeydi. Bu gelişmenin şoku atlatılmadan Resmi Gazete’nin 3 Ocak 2008 tarihli sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında Efemçukuru altın madeni sahası içinde yer alan toplam 35 parselin TÜPRAG Metal Madencilik yararına acele kamulaştırılma kararı verildiği açıklandı. Organik tarım yapılan ve “enfes” markalı üzümleri ile ünlü olan Efemçukuru köylüleri Bakanlar Kurulu’nun bu kararına karşı davalar açarak, topraklarında altın madeni istemediklerini bir kez daha dile getirdiler.

Yaşanan tüm bu gelişmeler Çamlı Barajı’nın altın madenini işletebilmek için engellendiği yargısını daha da güçlendirdi. Hükümetin bu kararına karşı bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, barajın yapılacağı yerin İzmir metropolü içinde yüzey sularının tutulabileceği su havzası niteliğindeki tek bölge olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu “…Biz burada EXPO’yu yapmak isterken, sağlık temasını öne çıkarırken, diğer taraftan da bölgenin tepesinde altın aramaya çalışıyoruz. Bu işte bir tezat var” dedi.

İzmir’i susuzluğa itiyorlar

Konuyla ilgili son gelişme ise KOZA Altın AŞ’nin İzmir-Güzelbahçe’de Payamlı ve Küçükkaya köyleri sınırları içinde 1479.63 hektarlık alanda IV. Grup (altın, gümüş vs.) madeni arama ruhsatı aldığı” ortaya çıkması oldu. EGEÇEP Yürütme Kurulu üyesi ve Efemçukuru köylülerinin avukatı Arif Ali Cangı, Küçükkaya köyünün Çamlı Barajı’nın kısa mesafeli koruma alanı içinde, Payamlı köyünün ise barajın orta mesafeli korum alanında bulunduğunu belirtti. Su Kirliliğini Kontrol Yönetmeliği’ne göre su havzalarında, kısa mesafeli ve orta mesafeli koruma alanı içinde madencilik yapılmaz maddesinin olduğunu hatırlatan Cangı, “Bu gelişme, Çamlı Barajı’nın merkezi yönetim tarafından niçin engellendiğini göstermektedir; bir yanda TÜPRAG’ın Efemçukuru Altın Madeni projesi, diğer yandan Koza’nın Payamlı/Küçükkaya altın madeni arama ruhsatı. Elbirliği ile İzmir susuzluğa mahkum edilmeye çalışılıyor. Bu gelişmeye İzmirlilerin elbirliği ile karşı durması gerekiyor” dedi.

Evrensel / 27.01.2008