İzmir’e ikinci bir Kültürpark geliyor

Konak Belediyesi'nin Uzundere Rekreasyon Vadisi proje yarışması sonuçlandı. Kemal Özgür, Oğuz Ayoğlu, Mustafa Şahin'in ortak çalışması birinci oldu

 Milliyet EGE 12.04.2006 Konak Belediyesi'nce düzenlenen Uzundere Rekreasyon Vadisi proje yarışması sonuçlandı. Kemal Özgür, Oğuz Ayoğlu ve Mustafa Şahin'in projesi birincilik ödülüne layık görüldü. Dereceye giren çalışmalar, bugünden itibaren Güzelyalı Kültür Merkezi'nde sergilenecek.
Başkan Muzaffer Tunçağ, tüm kente hizmet verebilecek bir rekreasyon alanı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Projeyle bu bölgede görsel kalitenin artırılacağını vurgulayan Tunçağ, Uzundere'ye yeni bir yüz kazandırılacağını belirtti. Doğal, kültürel ve kentsel unsurların bütünleşerek kent kimliğine kavuşturulacağını kaydeden Tunçağ, "Kentte yaşayan insanların sosyal ve kültürel birlikteliklerini sağlayacak bir odak noktası oluşturulacak" dedi.

İzmirliler nefes alacak
Yarışma alanının ve yakın çevresinin ekonomik gelişmesinin teşvik edileceğini belirten Tunçağ şöyle konuştu: "Projenin seçiminde jürimiz, kentlinin günlük yaşam pratiğini ve şehre uyum sağlamasını kolaylaştırıcı, yaşanabilirlik kriterlerini göz önünde bulundurdu. Katılan eserler arasında kentte yaşayanların doğal nitelikli şehir parçalarında nefes almalarını sağlayacak ve doğal çevrelere duyarlılıklarını artırabilecek yeni bir peyzaj anlayışını aradık. Her yaş grubundaki kentliye açık alanın gezi, dinlenme ve doğa (açık alan) sporları yapma imkanı sunabilmesini istedik."
Uzundere Rekreasyon Vadisi'nin çağdaş bir rekreasyon ve çekim alanı olacağını sözlerine ekleyen Başkan Tunçağ, şöyle konuştu: "Arazinin yakın çevresinde yeni fuar alanı, toplu konut alanı, olimpiyat köyü ve kentsel dönüşüm proje alanı ile işlevsel ilişkiler de kurulacak."