İzmir’e iki sağlık kampusü

SAĞLIK BAKANI, KARŞIYAKA VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN DESTEK İSTEDİ

Bakan Akdağ, yer bulmakta zorlandıklarını belediyeleri işbirliğine çağırdıklarını söyledi

ÖZGE İPEKÇİOĞULLARI (Yeni Asır 12.07.2007{nomultithumb})

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İzmir'e 2 sağlık kampüsü yapımı için çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi. Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kentteki sağlık yatırımları konusunda önemli bilgiler verdi.
İzmir'e 2 sağlık kampusü kazandırma konusunda kararlı olduklarını ifade eden Akdağ, bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi'ni işbirliğine çağırdıklarını dile getirdi.
Sağlık alanında yapmak istedikleri projelerin başında sağlık kampuslerinin geldiğini belirten Akdağ, "İzmir'de bir tanesi Karşıyaka'da bir tanesi de Tepecik'te olmak üzere iki sağlık kampüsü yapmak istiyoruz. Ancak bunun için belediyelerin bize destek olması gerekiyor" dedi.
Sağlık Kampusü kurmak için Karşıyaka'da istedikleri gibi bir arsa bulamadıklarını ifade eden Akdağ, "Karşıyaka Belediyesi'nden defalarca istekte bulunduk ama bulunamadı. En çok istediğimiz de İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bulunduğu yere sağlık kampusü yapmak" diye konuştu.
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Devlet Hastanesi ve Ege Kadın Doğum Evi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni içine alan ve daha da geniş araziye yayılarak sağlık kampüsü yapmak istediklerini kaydeden Akdağ, şöyle devam etti:
"Ancak burada da yol problemi var. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin buradaki yolu alttan geçirmesi ve yolu bize tahsis etmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi'nin bize desteğine ihtiyacımız var. Bize yardımcı olurlarsa bu projeyi 1 yıl kadar kısa bir sürede tamamlarız."
İzmir'in sağlıkta elde ettiği sonuçların çok başarılı olduğunu söyleyen Akdağ, İzmir'in bu alandaki çıtasını daha da yükseltmek için çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi. İzmir'de ağırlıklı olarak 112 Acil Servis ekibini güçlendirme çalışmaları yaptıklarını, bu çerçevede de ambulansların hepsini yenileyip sayısını artırdıklarını vurgulayan Akdağ, sağlıkta çeşitli projelere de İzmir'in öncülük edeceğini söyledi.

ACİL MÜDAHALE
Sırada hava ambulansı var
İzmir'de ilk olarak 112 Acil Servis'in ambulans ekibini güçlendirdiklerini sıranın, hava ambulansında olduğunu dile getiren Akdağ, şu bilgileri verdi:
"İlk müdahale hızının önemine inandığımız için ambulans sayısını ve ardından istasyon sayısını artırarak, vakaya ulaşım süresini kısalttık. Şimdi, hava ambulans sistemini kuracağız. Türkiye'de başta İzmir, Ankara, İstanbul olmak üzere 8 nokta belirledik. Bu noktalar hava ambulanslarının istasyonları olacak. Hava ambulansı, mini uçaklar ve helikopterlerden oluşacak. Bunun ihalesini de önümüzdeki ay gerçekleştireceğiz."