İzmir’e bir butik otel daha açılacak

ŞANLI İLAÇ, PASAPORT'TAKİ BİNASINI DEĞERLENDİRİYOR

Genel Müdür Gürcan Eralp, "8 kat imar izni olan bina alanı için iki grupla görüşmeye devam ediyoruz" dedi.

 

 

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır 04.07.2007{nomultithumb})


Seyit Şanlı'ya ait Şanlı İlaç'ın İzmir Pasaport'taki merkez binası butik otel olacak

Artan turizm hareketine karşın kent içinde yeni otel inşa edilecek alanı bulunmayan İzmir'de, eski iş hanı, banka genel merkezi ve tarihi binalar butik otele dönüştürülüyor. Şanlı İlaç sanayi, bugüne kadar My Otel, Kordon Otel, Blue Otel, Palm City gibi kent merkezinde yer alan butik otellerine bir yenisini ekleyecek. 1948 yılında yakı imalatı ile girdiği ilaç sektöründe antibiyotik, ağrı kesici ve vitamin üretimiyle isim yapan Seyit Derviş Şanlı'ya ait Şanlı İlaç'ın İzmir Pasaport'taki merkez binası butik otel olacak.

Görüşmeler son aşamada
Halen üretimine Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde tesislerinde devam eden Şanlı İlaç'ın Pasaport'taki 8 katlı binasının otele dönüştürülmesi için yatırımcı kuruluşlarla yaptığı görüşmelerde sona gelindiği ve detayların görüşüldüğü belirtiliyor. Toplam 4 bin metrekare kullanım alanına sahip bina için 2 farklı otel projesi gündeme alınırken, tahmini yatırım bedelinin 4-6 milyon dolar olduğu belirtiliyor.
Şirket binasının hastane, restoran olması yönünde birçok taleplerle karşılaştıklarını ancak danışmanlık hizmeti aldıkları firma ile yaptıkları değerlendirmede butik otel yatırımının öne çıktığını ifade eden Şanlı İlaç Genel Müdürü Gürcan Eralp, "Yaptığımız değerlendimeler sonucunda binanın bulunduğu alanın değerini karşılayabilecek proje olarak butik otel öne çıktı. 8 kat imar izni olan bina alanında butik otel inşaatı için iki grupla görüşmeye devam ediyoruz" dedi.

Sıfırdan başlanacak
Binanın komple yıkılarak, sıfırdan inşaat gerçekleştirileceğini, inşaat ve otel işletmecisi iki grupla görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Eralp şöyle devam etti: "60-100 odalı iki proje üzerinde karar aşamasındayız. Bina yıkılacak. Sıfırdan butik otel inşa edilecek. Otelin işletmeciliğini üstlenecek grupla görüşmelerimiz halen devam ediyor. Bu görüşmelerde sona gelindi. Anlaşmanın imzalanması ve gerekli izinlerin alınmasının ardından 3 ay içinde otel inşaatına başlayacağız" dedi. Eralp, butik otel projesinin yap, işlet, devret modeli ile gerçekleştireleceğini sözlerine ekledi.

 

Batıçim'deki hisselerimizi elimizden çıkarmayacağız
Batıçim'in ortakları arasında yer alan Şanlı ailesinin en büyük girişimi olan Şanlı İlaç şirketinin Genel Müdürü Gürcan Eralp, Şanlı Ailesi'nin elindeki hisseleri "bedeli ne olursa olsun" satmamakta kararlı olduğunu bildirdi. Eralp, Mısırlı Orascom Construction'un iştiraki OCI Çimento A.Ş'nin Batıçim'de hakim hisseye sahip olmak amacıyla yaptığı çalışmada başarılı olacağını tahmin etmediklerini belirtti. Eralp, şirketin ortağı aileler için Batiçim'in büyük manevi değerinin bulunduğunu ifade ederek, şu an için tüm ailelerin hisse satmama konusunda kararlılığının bulunduğunu kaydetti.

Manevi değeri çok
Eralp, şöyle konuştu: "Yönetim kurulu başkanımız Seyit Şanlı'nın Batıçim'e temelinden bu yana süren emeği var. Bu fabrikaya karşı bir vefa borcu olduğunu hissediyor. Şanlı Grubu, zaten elindeki değerleri kolay kolay elden çıkarmaz. Manevi değerinin çok yüksek olması nedeniyle Batıçim hisselerinin satışı düşünülmüyor. Bu konuda diğer grupların da benzer görüşleri var. Bu görüşler nedeniyle şirkette egemen hisseler konusunda bir değişim olacağını sanmıyorum."

Hakim hisseler
Batıçim şirketinden hisse alımı yapan Orascom şirketinin bir süre önce şirketin A grubu hissedarlarından Baltalı Ailesi ile birlikte hareket etme konusunda anlaşma imzaladığı, bu anlaşmayla Orascom ve Baltalı'nın hisse oranının yüzde 33.48'e çıktığı bildirilmişti. Şirketin diğer A grubu hissedarları İzmiroğlu, Bükey, Ünal, Günel ve Şanlı aileleri ise hisse satışı ya da Orascom ile anlaşma yapmaya yanaşmamıştı.