İzmir’e Alman üniversitesi

BELEDİYE 49 YILLIĞINA ARAZİ TAHSİS EDECEK {nomultithumb}
Merkezi Almanya’da bulunan vakıf, Torbalı’ya kampus kuracak. Çalışmalar Türkiye Laik Oluşum Vakfı’nın çatısı altında yürütülecek. Büyükşehir ve Sanayi Odası da destek verecek

 Milliyet EGE 08.02.2007

Düğmeye dün basıldı
ALMANYA’DAKİ Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı (TAM), dünyanın 100 büyük üniversitesinden birini İzmir’de kurmak için çalışma başlattı. Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi Laik Oluşum Vakfı’yla (TÜLOV) ortak hareket edecek olan TAM yöneticileri dün bir dizi temasta bulunup düğmeye bastı.

Yeri görüp beğendiler
BEŞ kişilik heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 2 milyon euro katkıda bulunacak Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın’la görüştü. Heyet, ardından Torbalı’da belediyenin 49 yıllığına tahsis edeceği yaklaşık 150 bin metrekarelik alana gitti, incelemelerde bulundu.

Başvuru martta yapılacak
YÖNETİCİLER, Almanya’nın önde gelen üniversiteleri ve firmalarıyla, TÜLOV çatısı altında kurulacak bilim yuvasının kampusü için olumlu görüş belirtti. Almanca eğitim verecek olan üniversitenin 12 milyon euroya (21 milyon 800 bin YTL) mal olacağı ve mart ayında YÖK’e resmen başvurulacağı açıklandı.

Bizim gönlümüz İzmir’den yana

Türk Araştırmalar Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen

İzmir’e gelmeden Cumhurbaşkanı Sezer’le görüştük. Üniversitenin Ankara’da olmasını istedi. İstanbul’da Şile Belediyesi 200, Şişli Belediyesi 20, bir vakıf da Büyükçekmece’de 46 dönüm yer verecekti. Ancak gönlümüz İzmir’den yana. Torbalı’da tahsis edilecek 150 bin metrekare yeri uygun bulduk.

Elimizi taşın altına koyacağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

Maddi ve manevi her türlü desteği vereceğiz. Üniversitenin İzmir’e kazandırılması için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Yer konusunda değerlendirme devam ediyor. Eğitime verdiğimiz önemi herkes biliyor. Üniversitenin İzmir’e kazandıracaklarına inanan bir belediye olarak ne gerekiyorsa yapacağız.

Bu kente katkısı büyük olacak

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın

İzmir, ulaşım kolaylıkları, altyapısı, 45 sektördeki sanayisi, ileriye dönük potansiyeliyle tercih edilen bir kent. Bir Alman üniversitesinin İzmir’de kurulmasına her zaman sıcak baktık. EBSO olarak desteklemek istiyoruz. Böyle bir üniversitenin şehrimizde kurulmasının faydaları çok büyüktür.

Adı İzmir olacak 2008’de açılacak

Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi Laik Oluşum Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Aslan

Üniversitenin İstanbul ya da Ankara’da olması için yapılan baskılara rağmen Faruk Şen, İzmir için çabaladı. Büyükşehir de konuyu önemsedi. Üniversitenin adının İzmir olmasını, 2008’in Ekim ayında da kent içindeki geçici bir binada eğitime başlamayı düşünüyoruz.