İzmir’e 28 km tramvay hattı

Metro ve Hızlı Tren Projeleri’nden sonra sıra tramvaylarda. Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında toplamda 28 kilometre uzunluğunda üç tramvay hattının yapımına başlayacak.

UTKU BOLULU İzmir DHA

İzmir Metrosu ve Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’ne entegre olacak tramvay projeleri için hazırlıklar başladı. Büyükşehir Belediyesi şirketi olan Ege Şehir Planlama, nisanda yaptığı Fahrettin Altay-Alsancak-Halkapınar Tramvay Hattı Proje İhalesi’nin ardından, bu kez de Buca Şirinyer-Tınaztepe Kampusü ve Karşıyaka Alaybey-Mavişehir arasındaki tramvayların proje ihalesini gerçekleştirdi. Her üç tramvay projesini de Yüksel Proje A.Ş. hazırlayacak. Şartnamelere göre altı ayda hazırlanacak olan projeler en geç yılbaşına kadar teslim edilecek.

 ÇED raporu alınacak
Büyükşehir, 2010 Ekim’inde Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’ni, 2011 Şubat-Mart’ında İzmir Metrosu Bornova hattını ve 2011 Haziran-Temmuz’unda ise Üçyol-Üçkuyular hattının tamamını hizmete alacak. Tramvay hatları inşaat ihalesine ise önce ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) olumlu raporu ve DLH (Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatları Genel Müdürlüğü) izni alındıktan sonra çıkılacak. İhaleler öncelikle Fahrettin Altay-Alsancak-Halkapınar hattı olmak üzere 2011 sonunda yapılacak. Tramvay hatları; metro, banliyo hattı, otobüs ve deniz ulaşımıyla entegre çalışacak.

Kaynak: Milliyet Ege – 29.05.2010 {nomultithumb}

İşte güzergahlar
Fahrettin Altay-Alsancak-Halkapınar Hattı: Aliağa-Menderes Raylı Sistem ve Üçkuyular-Bornova arası metro projesiyle entegre olacak. 13 km uzunluğunda. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Cumhuriyet Meydanı, Halkapınar Metro İstasyonu arasında yapılacak.
Buca Hattı: Aliağa-Menderes banliyo hattı Şirinyer İstasyonu’ndan başlayacak. Mevcut hattan geliş ve gidiş olarak ikiye ayrılıp Org. Çevik Bir Meydanı’na ulaşacak. Özmen Caddesi’nden devam edecek hat Hasan Ağa Bahçesi’nin arkasından 61. Sokağa ulaşacak. 5 km uzunluğunda.
Karşıyaka Hattı: Alaybey’den başlayacak çift izli hat Sahil’den Bostanlı İskelesi’ne ulaşacak. Buradan sonra güzergah ihale sonrası kesinleşecek. Ya sahilden devam edecek ya da Cahar Dudayev Bulvarı’na ulaşmak için denize dik olarak Cengiz Topel Caddesi’ne girecek. Mavişehir İstasyonu’nda son bulacak. Uzunluğu 10 kilometre.