İzmir’e 2 yeni ‘Organize’

KEMALPAŞA'DA OTOMOTİV YAN SANAYİ, ALİAĞA'DA DÖKÜM OSB KURULACAK

Bölgelerde toplam 200 fabrikanın kurulması hedeflenirken, 26 bin kişiye de istihdam sağlanması öngörülüyor

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ) Yeni Asır 09.05.2007{nomultithumb}

Türkiye'de planlı sanayileşmenin öncü kenti olan İzmir'e 2 yeni organize sanayi bölgesi daha geliyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle kurulacak olan bölgelerde
toplam 200 fabrikanın kurulması, 26 bin kişiye de iş olanağı yaratılması planlanıyor. Kurulacak olan iki OSB'den biri Kemalpaşa Bağyurdu'nda Otomotiv Yan Sanayi Organize Bölgesi, digeri ise Aliağa'da Döküm Organize Sanayi Bölgesi.

Büyükşehir destekliyor
Çalışmalarına EBSO tarafından başlanan ve ilk günden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen organize sanayi bölgelerinin kurulması ile İzmir ilk kez otomotiv yan sanayi organize sanayi bölgesi ile tanışacak. Döküm OSB'nin kurulması ile de kent içinde görüntü ve çevre kirliliğine neden olan dökümcüler daha sağlıklı bir ortamda çalışma imkanına kavuşacak.

Planlı sanayileşme
Göreve geldikleri ilk günden itibaren planlı sanayileşmenin öncülüğünü yapan ve 20'nin üzerinde organize sanayi bölgesi (OSB) kurulmasını sağladıklarını belirten EBSO Başkanı Tamer Taşkın,
kurum olarak, gelecekteki yapılacak yatırımları dikkate alarak yeni OSB arayışına girdiklerini ifade etti. Taşkın, "2 yıllık sürede İzmir'e 2 OSB daha kazandırdık" diye konuştu. Taşkın, Kemalpaşa Bağyurdu'nda ihracatta sürekli başarılara imza atan ve büyüyen İzmirli otomotiv yan sanayi firmalarını bir araya toplayarak Türkiye'de Gebze'den sonra ikinci O Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni kuracaklarını söyledi.

Kooperatif kuruldu
EBSO Başkanı Tamer Taşkın, "Bu ihtisas organize sanayi bölgesi BMC'ye de komşu olacak. Otomotiv Yan Sanayi Organize Bölgesi kurulması için KOBİ Sanayi adıyla bir kooperatif kuruldu. Bin 500 dönüm arazi satın alan KOBSAN için ilk günden beri Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeye başladık. Görüşmelerimizde Başkan Aziz Kocaoğlu'da bize büyük destek verdi. Plan çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların tamamlanması ile burada Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni kuracağız. Burada 100 KOBİ, 100 fabrika inşaa edecek. Yatırımların tamamlanması ile bölgede 20 bine yakın kişiye istihdam sağlanacak" dedi.

Çevre kirliliğine son
EBSO'nun döküm sanayicileri ile Aliağa yakınlarında Döküm OSB'yi de kurduğunu dile getiren Taşkın, bu OSB ile de İzmir'deki bütün dökümcüleri bir araya toplayarak görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçeceklerini kaydetti.
İzmirli dökümcülerin ihtisas organize sanayi bölgesi kurmak için 3 yıldır verdikleri mücadele ettiklerini ifade eden Taşkın, "İzmir'in değişik yerlerinde bulduğumuz mekanlar çeşitli nedenlerle olmadı. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki 3 bin 500 dönümlük arazi için Sanayi Bakanlığı yetkilileri de olumlu görüş bildirdi. Şu anda Bakanlığın resmi kararını bekliyoruz. Bu kararın alınmasından sonra OSB kuruluş çalışmaları başlayacak" dedi.

Arıtma tesisi
İzmir'de şehrin farklı yerlerinde yer alan dökümcüleri OSB ile bir araya toplayacaklarını dile getiren Taşkın, 100 döküm fabrikasının kurulacağını ve 6 binin üzerindeki kişiye de istidam sağlamayı hedeflediklerini kaydetti. İzmir'in döküm sanayinde çok gelişmiş bir il olduğunu vurgulayan Taşkın şöyle konuştu: "Birçok firma şehrin içine sıkıştığı için yatırım yapamıyor. İhtisas OSB ile birlikte hem şehirdeki görüntü ve gürültü kirliği ortadan kalkacak, hem de OSB'deki firmalar istedikleri yatırımları gerçekleştirecekler. Bütün dökümcüler bir arada olacağı için de arıtma tesisi de yapılacak. Böylelikle çevreye duyarlı bir üretim yapılacak."

Sanayiye tam destek
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yeni organize sanayi bölgelerinin kurulması için EBSO ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Kocaoğlu, EBSO ile Kemalpaşa Bağyurdu'nda otomotiv yan sanayi organize bölgesi kurulması, ayrıca kent içindeki dökümcülerin Aliağa'ya taşınması için uğraş verdiklerini anlattı.

Master plan
Kocaoğlu, "Büyükşehir Belediyesi dökümcüler için organize sanayi bölgesine karşı şeklinde birtakım söylemler var. Bu doğru değil. Hazırladığımız master planda, her türlü söylenti ve eleştiriye rağmen mevcut sanayi alanlarından yüzde 125 daha fazla alan ayırdık.
Türkiye, ürettiğinden çok daha fazlasını tüketen bir ülke. Oysa, öncelik üretim artışını sağlamak olmalı. Üretime dayanmayan ekonomiler sağlıklı olamaz, sağlıklı gelişemez. Bu anlayış doğrultusunda İzmir sanayinin gelişmesine her türlü katkıyı yapıyor, desteği veriyoruz" diye konuştu.