İzmir’den Başkent’e hızlı tren

Ankara- İzmir projesi de yatırım programına alındı. Marmaray ve Ankara- İstanbul hızlı tren projesinin bitirilmesinin ardından bu projeye ağırlık verilecek.

Türkiye'de son dönemde demiryolu projelerine ilgi artarken, Marmaray, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya gibi hızlı tren projelerinin ardından yeni projeler de yatırım programında kendine yer bulmaya başladı.
594 kilometrelik Ankara-İzmir demiryolu projesinin ise 3 milyar YTL'yi bulacağı hesaplanıyor. Böylece İzmir'den Ankara'ya "hızlı tren" çalışmaya başalayacak.

Bu kapsamda uzun süredir üzerinde durulan, ancak hayata geçirilemeyen Kars-Tiflis (Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan) Demiryolu Projesi için 2007 Yatırım Programına 40 milyon YTL tutarında ödenek konuldu.
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) yetkilileri, Gürcistan tarafının hazır olması kaydıyla projenin bu yıl başlayabileceğini belirtiyorlar.

Öte yandan, yapımına karar verilen, ancak kamulaştırma çalışmalarının 1-2 yılı alması nedeniyle ileriye dönük olarak yatırım programına giren 3 yeni proje şimdilik iz ödenekte tutulacak.
Bu yıl içinde kamulaştırma çalışmalarına başlanacak 455 km'lik Ankara-Sivas Demiryolunun 2 milyar 91 milyon YTL'ye mal olması bekleniyor.
594 km'lik Ankara-İzmir demiryolu projesinin ise 3 milyar YTL'yi bulacağı hesaplanıyor.
İstanbul'dan Edirne'ye uzanacak 230 km'lik Halkalı-Bulgaristan Hudut demiryolu projesinin ise 840 milyon YTL'ye mal olması bekleniyor.
İlk iki projenin 2011 yılında, üçüncü projenin ise 2010 yılında bitirilmesi öngörülüyor.
Söz konusu 3 proje için öncelikle Marmaray, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya projelerinin belirli bir aşamaya gelmesi beklenecek. Söz konusu projelerde sonuca yaklaşıldığında bu yeni 3 proje devreye girecek.

Bu arada, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi için bu yıl 351 milyon YTL daha harcanması hedefleniyor. Projenin toplamda 3 milyar 411 milyon YTL'ye mal olması planlanırken, şimdiye kadar bunun 347 milyon YTL'lik kısmı harcanmış durumda.
Ayrıca, 774 milyon YTL proje bedeli bulunan Ankara-Konya hızlı treni için de bu yıl 74 milyon YTL ödenek ayrıldı. Bu projenin gelecek yıl bitirilmesi öngörülüyor.
Tüp geçişin de içinde yer aldığı Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö hattının iyileştirilmesi projesine de bu yıl 212 milyon YTL harcanacak.

Haber Ekspres – 29.01.2007