İzmir’den ayrılınca mutluluktan uçtular

 

Selçuk, Büyükşehir Belediyesi'nin mücavir alanı dışına alınınca, Belediye Başkanı Ülgür, görülmemiş bir kutlama programı hazırlattı

 

 

İstasyon Meydanı'nda konser verildi, halk oyunları ekipleri gösteri sundu; korna sesleriyle kent inledi

ULAŞ ER (SELÇUK) Yeni Asır – 14.09.2007{nomultithumb}


Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur (sağda), Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür'ü kutladı

İçişleri Bakanlığı tarafından üç yıl önce yayınlanan genelgeyle İzmir Büyükşehir sınırları içine dahil edilen Selçuk'un, aynı bakanlığın onayı ile Büyükşehir'den çıkarılması, ilçede büyük sevinç yarattı. Bu karar, havai fişek gösterileri, halk oyunları, konser ve halaylarla kutlandı. Belediyenin düzenlediği eğlenceye katılan vatandaşlar, gece yarısına kadar eğlendi.

Zafer turu
Büyükşehir Belediyesi'ne dahil edilen belediyelerin yetki devirleri için tanınan sürenin son günü olan 10 Eylül'de İzmir Valiliği'ne çağrılan CHP'li Belediye Başkanı Vefa Ülgür, şerh koyarak devir anlaşmasını imzaladı. Bu olay, ilçede üzüntü yaratmıştı. Ancak bir gün sonra, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Selçuk'un Büyükşehir Belediyesi sınırları dışına çıkma isteğini kabul eden imzayı attı.
Bakan Atalay'ın, Selçuk'un İzmir'den ayrılışını onayladığı haberi ilçeye ulaşınca, Belediye yetkilileri, İstasyon Meydanı'nda şenlik hazırlıklarına başladı. Havai fişekler hazırlandı, halk oyunları ekipleri ve Grup Mecaz, İzmir'den ilçeye çağrıldı. Akşam da kutlamalar yapıldı.
On davulcunun görev yaptığı, halayların çekildiği meydanda kutlamalara katılan binlerce kişi, alana gelen Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür ve Belediye Meclis üyelerini dakikalarca alkışladı. Bir tarafta lokmalar dökülüp dağıtılırken, gökyüzü, patlatılan havai fişeklerle yarım saat süreyle aydınlandı. Halk oyunları ekiplerinin gösterileri, Grup Mecaz'ın konseri, ilgiyle izlendi. Selçuklu taksici ve minibüsçüler, konvoy halinde şehirde tur atarken, klakson çalarak kutlamaya katıldı. Kutlamalarda Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ve bu ilçenin Belediye Meclis üyeleri de kutlamalara katıldı.

Pergel Yasası
5 saat süren coşkulu kutlamalar sırasında halka seslenen Belediye Başkanı Vefa Ülgür, "Kutlama mesajları ve vatandaşlarımızın bu büyük coşkusu, beni çok mutlu etti" dedi. Ülgür, gelişmeleri şöyle dile getirdi:
"Pergel Yasası olarak da bilinen 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun yayınlanmasından sonra İçişleri Bakanlığı'nın 03.08.2004 tarih ve 119 sayılı genelgesi gereğince Selçuk Belediyesi İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alınmıştı. Bu genelgeyle belirlenen sınırlar nedeniyle, ilçenin hizmet ve yönetim olarak ikiye bölünmesi, yerel seçmenlerin iradesinin aksine sınır değişikliklerinin yapılması, Selçuk ile İzmir anakenti arasında fiziki ekonomik, planlama ve kaynaklar olarak herhangi bir bütünlük bulunmaması, sorun yaratacaktı. Büyükşehir sınırları içerisinde kalınması halinde ilçe ekonomisinin uğrayacağı zararlar dikkate alınarak Selçuk Belediye Meclisi, siyasi partiler, muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve halk tarafından bize verilen destekle Büyükşehir Belediyesi sınırları dışına çıkma kararı alındı. 13.07.2005 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 5390 sayılı kanunla hüküm altına alınan Büyükşehir'den ayrılma hakkımızı kullandık. 22 Mayıs 2007'de, İçişleri Bakanlığı'na iletilen Belediye Meclisi kararımız ve çıkış talebimiz, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olumsuz görüşüne rağmen, İçişleri Bakanlığı'nca uygun görüldü. Büyükşehir Belediyesi sınırları dışına çıkarıldık. Bu hukuk mücadelesine destek veren herkese teşekkür ediyorum."

Yeni katılanlar
İlçe: Aliağa, Kemalpaşa, Torbalı, Bayındır, Seferihisar, Menderes, Foça, Selçuk, Menemen, Urla.
Belde: Kaynaklar, Sasalı, Sarnıç, Yekli, Helvacı, Bağarası, Gerenköy, Yeni Foça, Armutlu, Bağyurdu, Ören, Ulucak, Yukarıkızılca, Değirmendere, Görece, Oğlananası, Özdere, Tekeli, Gümüldür, Asarlık, Emiralem, Harmandalı, Koyundere, Maltepe, Seyrek, Türkeli, Ulukent, Ürkmez, Doğanbey-Payamlı, Ayrancılar, Çaybaşı, Karakuyu, Pancar, Subaşı, Yazıbaşı, Canlı, Çırpı ve Mordoğan.

Süreç nasıl işledi?
2004 Temmuz'unda yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Yasası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına 10 ilçe, 38 belde, 168 köy katıldı. Yasa kapsamına girmediklerini öne süren Selçuk Belediyesi, 5390 sayılı yasaya dayanarak Büyükşehir mücavir alanından çıkma girişimini başlattı. Yasa gereği, Meclis, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcilerinin görüşünü alarak, mücavir alandan çıkma kararıyla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi'nden görüş istedi. Büyükşehir Meclisi, ayrılma kararına olumsuz görüş bildirdi. Daha sonra Selçuk Belediyesi, kendi meclisinin kararına, Büyükşehir'in olumsuz görüşünü de ekleyerek İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. Valilik bünyesinde Devir Komisyonu kuruldu. Yasa, metropole yeni bağlanan ilçe ve beldelerin, su, kanalizasyon gibi hizmetleri en geç 6 ay içinde komisyonun yapacağı çalışma doğrultusunda Büyükşehir'e devretmesini hüküm altına aldı. Selçuk Belediyesi, bu sürenin son gününde, yani 10 Eylül'de, devir anlaşmasını, şerh koyarak imzaladı. 11 Eylül'de İçişleri Bakanlığı, Selçuk'un isteği yönünde karar aldı.

'Gerekirse yargıya başvururuz'
Selçuk'un ayrılmasını değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın kararının ellerine ulaşmadığını, kararın hukuki dayanağını bilmediklerini söyledi. Kocaoğlu, şu açıklamayı yaptı: "Sayın Başkan Vefa Ülgür'ün, 'şuranın geliri bize kalacak' şeklinde bir açıklaması olmuş. 5216 sayılı yasa yürürlüğe girdiği günden bu yana Büyükşehir, kendisine bağlanan 56 belediyeden ne almış ki! Bize bağlanmış belediyelerin bizde kalması için yürüttüğümüz bir politikamız var. Karar elimize ulaştıktan sonra bizim hakkımıza aykırı, kazanımlarımızı geriye götürecek bir durum var mı, ona bakacağız. Varsa, karara karşı yargı yoluna başvurulacak."