İzmir’de yeni yaşam alanları yaratılmalı

İZKA İNŞAAT, BÜYÜK YATIRIMLAR İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yeşil, "Kentte büyük proje eksikliği var. Yakında konut projesine başlayacağız" dedi

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır) 12.04.2007{nomultithumb} 

İZKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yeşil, gerek ulaşım, gerekse kentsel dönüşüm projeleriyle, İzmir'in çehresini değiştirecek inşaatların hayata geçirilmesinin şart olduğunu söyledi. 30 milyon YTL'si İzmir'de olmak üzere, Türkiye genelinde 200 milyon YTL'lik inşaat ve restorasyon işi üstlenen firmanın İzmir'de konut yatırımı düşündüğünü kaydeden Yeşil, "Kentimiz büyük projelere gebe. Bu açıdan yeni konut alanları, yaşam alanları yaratılmalı" dedi.

1997'de kuruldu
1997'de kurulan İZKA İnşaat, Taahhüt, Mühendislik, kamu taahhüt ve restorasyon projelerindeki başarısıyla her geçen gün büyümesini sürdürüyor. Restorasyon ve üst yapı inşaat alanlarında hizmet veren işletmenin Türkiye genelinde 3 bini aşan toplu konut projesi ise devam ediyor. 10 yıllık geçmişte sürekli büyük projelere ağırlık verdiklerini ifade eden Yeşil, "Teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz. Eğitimli, çağdaş bir personel yapısı oluşturmaya özen gösterdik. Sektördeki rekabete rağmen yüksek kalite prensibimizi sürdürerek her geçen gün daha büyük projelere imza atıyoruz" dedi.

Modern bina
İzmir'de Ahmet Piriştina Kent Müzesi Arşivi binasının restorasyonu, Karşıyayaka Belediyesi hizmet binası gibi projelere imza attıklarını belirten Yeşil, "Karşıyaka hak ettiği modern hizmet binasına kavuşuyor. Halen 3. Kara Havacılık Alayı Helikopter Apronu ve Bakım Koruma Hangarları işi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Ar-Ge Laboratuvarı binası inşaatını gerçekleştiriyoruz. 3 yıl önce de şirketin merkezini İzmir'e taşıdık" diye konuştu.

Arsa maliyeti
İZKA'nın bu yıl İzmir'de konut projesini hayata geçirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Yeşil, "Konut sektörü büyümeye devam edecek. Bundan İzmir'de nasibini alacak" dedi. Konutta arsa maliyetlerinin girdi maliyetleri içinde önemli bir payı olduğunu ancak taahhüt işlerinde ise temel girdi maliyetlerinin iyi hesaplanması gerektiğini belirten Yeşil, "Anahtar teslimi taahhüt işlerinde fiyat hareketine neden olabilecek riskleri iyi hesaplamak ve bu riskleri kontrol edilebilmek çok önemli" şeklinde konuştu.