İzmir’de yeni vakıf üniversitesi

Haber Ekspres – 18.01.2007

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, İstanbul ve İzmir'de 5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısını kabul etti.
Buna göre, İstanbul'da "Özyeğin Üniversitesi", "İstanbul Aydın Üniversitesi","Acıbadem Üniversitesi", "İstanbul Arel Üniversitesi" ve İzmir'de de "İzmir Üniversitesi" adıyla yeni vakıf üniversiteleri kurulacak.
Verilen bir önerge ile tasarıya, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesinde bir tıp fakültesi kurulması da benimsendi. Önergeye, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme, "alt yapısı yok" gerekçesiyle karşı çıktı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tasarı hakkında bilgi verirken, Türkiye'de 25'i vakıf üniversitesi olmak üzere 93 üniversite bulunduğunu söyledi. Tasarı ile vakıf üniversitelerinin sayısının 30'a, toplam üniversite sayısının da 98'e çıkacağını anlatan Çelik, Türkiye'de yükseköğretimdeki okullaşma oranının gelişmiş ülkelerin gerisinde olduğunu vurguladı.
Türkiye'de vakıf ve devlet üniversite sayılarının hızla artırılması gerektiğini kaydeden Çelik, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin üniversite açmasını teşvik ettiklerini bildirdi.