İzmir’de ulaşımı rahatlatacak proje

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek proje ile Yeşildere Caddesi Buca üzerinden otogara bağlanacak. Yeni yol projesi ile Buca trafiği de rahatlamış olacak.

Toplam 7.5 kilometrelik güzergahın ilk etabına Yeşildere –Menderes Caddesi bağlantısı ile başlanılırken Meles Çayı'na bölgede bulunan Aliağa-Menderes Raylı Sİstem hattı üzerinden viyadük ile geçilmesi hedefleniyor. Yeşildere Caddesi ve Meles Çayı üzerine yapılacak katlı kavşak ile karşılıklı geçişler sağlanırken Buca'da hep yapılması istenilen bağlantı yolu da hizmete alınmış olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi projenin ilk etabını kapsayan 650 metrelik bölümde kamulaştırma haritalarını çıkardı. İlk kısım çalışmalar kapsamında Yeşildere Caddesi'nden Buca Menderes Caddesi'ne, ikinci etap çalışmalar ise Gürçeşme Huzurevi yanından geçen 419/2 Sokağın Onat Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar sürecek. Daha sonra aşama aşama İzmir Otogarı'na kadar bağlantı sağlanacak. İlk kısım çalışmalar tamamlanınca Buca'ya girişte yaşanan trafik yoğunluğu da hafifleyecek. Gerçekleştirileck proje ile kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi'ni kullanarak Buca'ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ndeki trafik yoğunluğuna girmeden kestirmeden Menderes Caddesi- Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri ile İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT'e ulaşabilecek.

Trafik hafifleyecek

Buca'dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecekler. Güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa Mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak. Böylece, Buca'ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes Caddeleri'nde trafik hafifleyecek. Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler. 7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında ise hem Buca'nın tamamından hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar, Yeşildere gibi semtlerden İzmir Otogar'ına ulaşım kolaylaşmış olacak.

 HaberEkspres – 07.04.2008{nomultithumb}