İzmir`de İlçe Sayısı 30 Oldu

İzmir`de İlçe Sayısı 30 Oldu

Bayraklı ile Karabağlar'ın yeni statüsüyle ilgili değişiklik Cumhurbaşkanı Gül'ün onayının ardından yürürlüğe girecek. CHP, kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor.
Ege'de nüfusu 2 binin altına düşen ve büyükşehir sınırları içinde kalan belde belediyelerinin kapatılması ile Bayraklı ve Karabağlar'ın ilçe yapılmasını öngören kanun değişikliği, önceki akşam TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa değişikliği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı ve Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yasa doğrultusunda İzmir'in ilçe sayısı, 28'den 30'a çıkarken, Ege'deki 176 belde belediyesinin faaliyetine 2009 yerel seçimleri ile birlikte son verilecek. İzmir'de ise, büyükşehir sınırları içinde kalan 37, dışında kalan 7 belde belediyesi kapatılacak. Şu an Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan Karaburun'a bağlı Mordoğan Belediyesi ise, yasa değişikliğiyle Büyükşehir sınırları içinden çıkarıldı ve böylece kapatılmaktan kurtuldu.

Kurucu kaymakam
Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından ilk olarak önümüzdeki aylarda ilçe olmasına karar verilen Bayraklı ile Karabağlar'a kurucu kaymakam atanacak. Bu ilçelerde kaymakam, 2009 yerel seçimlerine kadar devlet daireleri ve belediye teşkilatlanmasının altyapısını oluşturacak.

Yasanın kabul edilmesiyle birlikte İzmir'de Karşıyaka'dan 9 mahalleyi, Bornova'dan da 3 mahalleyi alarak bölen Bayraklı ile Konak'ı bölen Karabağlar'ın ilçe olması kesinleşti. 2009 yerel seçimlerine kadar Karabağlar'a hizmetleri Konak, Bayraklı'ya da Karşıyaka ve Bornova belediyeleri götürecek.

Yeni ilçelerde kamu kurumları ve belediyeler için yeni binalar inşa edilecek. Karabağlar ve Bayraklı belediye başkanları, 2009 yerel seçimiyle birlikte göreve gelecek.

Elleri, kolları bağlı
Kapatılan belde belediyeleri ise, elleri, kolları bağlı şekilde 2009 yerel seçimlerini bekleyecek. Çünkü bu yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi ile birlikte ellerindeki yetkilerin büyük çoğunluğu alınacak. Büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan belde belediyeleri, tüm mal varlıklarını 1 ay içinde bağlanacakları ilçe belediyesine, büyükşehir belediyesi sınırları dışında kalan ve nüfusu 2 binin altına düşen belediyeler ise İl Özel İdaresi'ne bildirecek. Belde belediyeler bu arada, imar planı yapamayacak, yeni personel alamayacak, gayrimenkul, araç, iş makinası alım satımı gerçekleştiremeyecek.

Dava açacaklar
Yasa değişikliğinin önceki akşam mecliste kabul edilmesi, CHP'yi harekete geçirdi. CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açacaklarını söyledi. 60 gün yasal süreleri bulunduğunu belirten Anadol, bu süreyi beklemeyeceklerini kaydetti. 

Ne Dediler 
AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül:

Yasanın meclisten geçmesi çok iyi bir gelişme. Süreç içinde çok sağlıklı olduğu anlaşılacak. Herkes farklı değerlendirme yapıyor. CHP'li arkadaşlarımızın dediği gibi bizim siyasi bir rant düşüncemiz yok. Demek ki onların varmış ki, bu oyunları bozuldu.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan:
Meclis CHP Grubu olarak Anayasa Mahkemesi'ne dava açacağız. Belde belediyeler de bölge idare mahkemelerine dava açacaklar. Bu yasa tamamen siyasi ve ekonomik rant içermektedir. Tüm uyarılara rağmen meclisten geçirdiler. Bu yasadan rahatsız olan AKP'li seçmenlerimiz de var. Seçimlerde bu plan ters tepecek, AKP, kendi kazdığı kuyuya düşecek.

CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol:
Sadece Mansuroğlu, Osmangazi ve Manavkuyu mahallelerinin yeni kurulacak Bayraklı'ya ilave edilmesi bile başlı başına iptal sebebidir. Bizim bu 3 mahallede 22 bin oyumuz var. Aynı mahallelerde AKP 11 bin oy almış. Şimdi bizim 22 bin oyumuzu alıp Bayraklı'da AKP oylarının içinde eritecekler. Bu siyasi gasptır ve seçim sandığını Zati Sungur kutusuna çevirmektir.

Muhtarlar, AKP'ye siyah çelenk koydu
Düzenledikleri sembolik referandum, imza kampanyaları ve yürüyüşlerle hükümete tepkilerini dile getiren Karşıyaka'daki 9, Bornova'daki 3 mahallenin muhtarları yasanın çıkmasının ardından dün AKP İzmir İl Başkanlığı önüne siyah çelenk bıraktı. Karşıyakalı muhtarların yaptırdığı çelengin üzerinde "Biz Karşıyakalıyız öyle de kalacağız" ibaresi yer aldı. 12 mahalle muhtarı adına bir açıklama yapan Onur Mahallesi Muhtarı Binali Bingöl, Bayraklı'nın ilçe yapılmasına karşı olmadıklarını ancak yasa için halkın görüşüne başvurulmamasının demokrasiyle örtüşmediğini söyledi. Eyleme tüm mahalle muhtarları katıldı.

Karşıyaka'da imza kampanyası başlatıldı
Karşıyaka Kent Konseyi, Kadın Meclisi ve gönüllüler "Karşıyaka Bölünmesin" isimli bir imza kampanyası başlattı. Karşıyaka Çarşısı İskele girişinde pankartlar açarak imza toplayan gönüllüler, Karşıyaka'nın küçültülerek deniz kenarına hapsedilmek istendiğini savundu. Gönüllüler, "Karşıyaka, genişleme alanları kapatılarak cezalandırılmak isteniyor. Karşıyaka'da yaşayan herkes bu bölünmeye karşı. Vatandaşlarımızın bu taleplerini toplayıp iktidara ulaştıracağız" dedi. Kampanyaya ilk imzayı mahalleleri Bayraklı'ya bağlanacak muhtarlar attı. 

İki İlçeye Bağlanan Mahalleler 
Fahrettin Altay, Karabağlar'ın Karabağlar ve Bayraklı'ya daha önce bağlanacağı belirtilen ve yasa taslağında da yer alan mahalleler, değişmeyip aynen yasalaştı.

Karabağlar:
Fahrettin Altay, Üçkuyular, Esentepe, General Kazım Özalp, Muammer Akar, Poligon, Şehitler, Esenyalı, Metin Oktay, Basın Sitesi, Maliyeciler, Salih Omurtak, Arap Hasan, Esenlik, Reis, Bahçelievler, Doğanay, Bahar, Kazım Karabekir, Çalıkuşu, General Asım Gündüz, Osman Aksüner, Tahsin Yazıcı, Aşık Veysel, Sarıyer, Bozyaka, Uğur Mumcu, Sevgi, Limontepe, Ali Fuat Erdem, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Cennetçeşme, Yurtoğlu, Devrim, Abdi İpekçi, İhsan Alyanak, Peker, Aydın, Yunus Emre, Selvili, Kibar, Ali Fuat Cebesoy, Umut, Refet Bele, Karabağlar, Adnan Süvari, Bahriye Üçok, Cennetoğlu, Günaltay, Barış, Gülyaka, Vatan, Uzundere.
Köyler: Tirazlı ve Kavacık.

Doğançay Bayraklı'ya.
Bayraklı: Manavkuyu, Mansuroğlu, Osmangazi (Bornova'dan), 75. Yıl, Alpaslan, Cengizhan, Refik Şevket İnce, Muhittin Erener, Fuat Edip Baksı, Çiçek, Tepekule, Bayraklı, Çay, Adalet, Turan, Postacılar, Soğukkuyu, Onur, Yamanlar, Nafiz Gürman, Gümüşpala, Emek, Doğançay (Karşıyaka'dan)
Köyler: Sancaklı ve Yamanlar.

İzmir'de büyükşehir sınırları dışında kalıp kapanacak beldeler:
Zeytinova (Bayındır), Ayaskent (Bergama), Bölcek (Bergama), Yukarı Kızılca (Kemalpaşa), Değirmendere (Menderes), Maltepe (Menemen), Kayaköy (Ödemiş), Bozdağ (Ödemiş), Çaylı (Ödemiş), Çaylı (ödemiş), Konaklı (Ödemiş), Karakuyu (Torbalı).

Büyükşehirde kapatılacak 37 belde ve bağlanacakları ilçeler:
Kaynaklar (Buca), Sasalı (Çiğli), Sarnıç (Gaziemir), Yelki (Güzelbahçe), Helvacı (Aliağa), Canlı (Bayındır), Çırpı (Bayındır), Bağarası (Foça), Gerenköy (Foça), Yeni Foça (Foça), Armutlu (Kemalpaşa), Bağyurdu (Kemalpaşa), Ören (Kemalpaşa), Ulucak (Kemalpaşa), Yukarıkızılca (Kemalpaşa), Gümüldür (Menderes), Özdere (Menderes), Tekeli (Menderes), Oğlananası (Menderes), Görece (Menderes), Değirmendere (Menderes), Asarlık (Menemen), Emiralem (Menemen), Harmandalı (Harmandalı), Koyundere (Menemen), Seyrekköy (Menemen), Türkelli (Menemen), Maltepe- (Menemen), Ulukent (Menemen), Doğanbey (Seferihisar), Ürkmez-CHP (Seferihisar), Ayrancılar-AKP (Torbalı), Çaybaşı-DP (Torbalı), Subaşı-CHP (Torbalı), Pancar-DP (Torbalı), Yazıbaşı-CHP (Torbalı), Karakuyu-AKP (Torbalı).

(İlker ÇOBAN, Nuray KAYA)
Yeni Asır / 10.03.2008