İzmir’de kalacak yer bulma sorunu bitiyor

8 YENİ OTEL, FUAR DÖNEMLERİNDEKİ REZİLLİĞE NOKTA KOYACAK

Bu ay açılacak SC INN Boutique ile sonbaharda hizmete girecek Ocakoğlu, Mövenpick ve Swissotel Grand Efes, kentin yüzakı olacak

MURAT ŞAHİN -Yeni Asır 06.08.2007{nomultithumb}


Son yıllarda çektiği otel fakirliği yüzünden özellikle uluslararası etkinliklerde güç durumda kalan İzmir'de Ocakoğlu, Mövenpick ve Swissotel Grand Efes otelleri ile konaklama sorununu tamamen ortadan kaldıracak

İzmir sonbahar aylarında peş peşe açılacak otellerle, yıllardır özellikle çeşitli sektörlerde gerçekleştirilen uluslararası fuar dönemlerinde yaşadığı, kalacak yer bulma sorunundan kurtulacak. Bu yıl Mart ayında yapılacak Uluslararası Mermer Fuarı öncesinde Ontur İzmir, Kordon Otel, Konfort, Beyond Butik Otelleri'ni kazanan İzmir, bu ayın ortasında açılacak olan SC INN Boutique ile sonbahar aylarında hizmete girecek Ocakoğlu, Mövenpick ve Swissotel Grand Efes otelleri ile konaklama sorununu tamamen ortadan kaldıracak.

Proje çok
Çankaya'da yıkılma çalışmaları devam eden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne ait olan binanın yerine de Par-San firması tarafından 15 milyon dolar yatırımla 260 yataklı bir otel inşaa edilirken, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nı işleten TAV ile birlikte Akfen Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da İzmir'de 4 yıldızlı 600 yataklı 2 otel kurmak için yer arayışlarını sürdürüyor. Çiğli'de inşaatı süren Çiğli Kültür ve Alışveriş Merkezi içinde de 80 yataklı bir otel 2008 yılı Ağuostos ayında hizmete girecek. İnşaatı devam eden ve halen proje aşamasında olan otellerle EXPO sürecindeki İzmir, rahat bir nefes alacak. Yeni yapılacak tesislerle birlikte İzmir'in yatak sayısı 7 bin 500'den 10 bine ulaşacak.

İlk açılış Ağustos'ta
İzmir'de 2007 yılında otel açılışında patlama yaşanırken, otel sahipleri ilk açılış furyasını Uluslararası Mermer Fuarı öncesinde gerçekleştirdiler. Mart ayı içinde Bonjour'un sahibi Timur Gönülşen'in kızları ile birlikte işlettiği Kordon Otel, Karcıoğlu Ailesi'nin Alsancak'ta kurduğu Beyond Otel, Ontur Çeşme Oteli'nin işlettiği Basmane'deki Ontur İzmir ile Konfort otel açıldı. Mermer Fuarı öncesi büyük bir açığı kapatan oteller, her yıl fuar katılımcılarının yaşadığı fuar eziyetini önemli oranda azalttı. Mermer Fuarı'nın ardından ise İzmir'de otel inşaatları bütün hızıyla sürerken, İzmir Enternasyonal Fuarı öncesi bu ayın ikinci yarısında ise Selçuk Cengiz İnşaat Limited Şirketi'nin kurduğu SC INN Boutique oteli hizmete girecek.

2007 yılında açılan oteller
Otel / Açılış tarihi / Yatak kapasitesi
Kordon Otel Mart 120
Konfort Otel Mart 90
Beyond Otel Mart 120
Ontur İzmir Mart 110

Açılacak oteller
SC INN Boutique Ağustos 138
Mövenpick Otel Ekim 400
Ocakoğlu Otel Ekim 136
Swissotel Efes Kasım 670
Toplam Yatak sayısı 1784

1784 yatak geliyor
SC INN Boutique Oteli'nin ardından Özkardeş Ailesi'nin işleteceği Mövenpick Oteli'nin de Ekim ayında hizmete açılması beklenirken, İşadamı Metin Ocakoğlu tarafından Ankara Asfaltı'nda da Ocakoğlu Otel adıyla inşa edilen 136 yatak kapasiteli otelde Ekimde hizmete girecek. 5 yıldır kapalı olan Efes oteli ise Swissotel Grand Efes adıyla 1 Kasım tarihinde kapılarını açacak. 2007 yılında Mart ayında açılan oteller ve önümüzdeki günlerde açılacak olan otellerle birlikte yıl sonuna kadar İzmir'e 1784 yeni yatak eklenecek.

En büyüğü Swissotel
İzmir'in simgelerinden birisi olan Efes Oteli, Swissotel Grand Efes ismiyle 1 Kasım tarihinde nihayet açılacak. 670 yatak kapasiteli otelin devreye girmesi ile şehir içinde otel sıkıntısı büyük bir oranda azalırken, Efes Oteli'nin yenilenmesi için Swissotel 55 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek. Swissotel Grand Efes Oteli ile birlikte Grand Efes Convention Center ise 1 Aralık 2007 tarihinde hizmet vermeye başlayacak. Bu sayede İzmir yıllardır kapalı olan kongre merkezine de kavuşmuş olacak.

185 oda kapasitesi olacak
Oyak Grubu'ndan 16 milyon YTL bedelle Mercure Oteli'ni satın alan Özkardeş Ailesi de oteli Mövenpick olarak Ekim ayında hizmete açmayı planlıyor. Otelde yenileme çalışmaları tüm hızıyla sürerken 185 odalı otel, 400 yatak kapasitesi ile İzmir turizmine hizmet verecek. Kent kazandığı yatak sayısıyla, önemli etkinliklerde ve fuar dönemlerinde konukların yer bulma sıkıntısını temamen ortadan kaldıracak.

Swisotel Grand Efes rahat nefes aldıracak
1000 kişilik Convention Center
13 Adet toplantı salonu
1 Adet balo salonu
1600 metrekare büyüklüğünde sergi alanı
2000 kişilik açık hava organizasyonu imkanı
Lüks bir alışveriş merkezi
300 araç kapasiteli kapalı otopark
3000 kişiye hizmet verecek termal havuzlar
Spor salonu
Özel bakım odaları
Buz odası
Buhar banyoları
Türk hamamı
2 adet açık tenis kortu

 

 

 

 

 

Kabus 5 yıldır devam ediyordu
İzmir yaklaşık 5 yıldır otel kabusu yaşıyor. Efes Oteli'nin 5 yıl önce kapanmasının ardından 3 yıl önce de Mercure Oteli'nin de kapanması İzmir'deki otel sorununu su yüzüne çıkardı. Son yıllarda Mart ayında düzenlenen Uluslararası Mermer Fuarı'nın da hızla gelişmesi ve binin üzerinde firmanın bu fuara katılması ile otel yokluğu adeta bir kabusa dönüştü. İzmir şehir merkezinde yer bulamayan fuar katılımcıları Çeşme, Kuşadası ve Manisa'daki otellerde konaklamak zorunda kaldılar. Her yıl düzenlenen Mermer Fuarı'ndan 70 milyon YTL'nin üzerinde gelir kazanan İzmir, konaklamada sınıfta kalınca,İzmirli işadamları bunu Başkanlar Kurulu'nda tartışmış ve EGEV konu ile ilgili olarak rapor hazırlamıştı. Rapor Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a iletilerek çözüm istenmişti.

Ruhsat sorunu var
Bir süre önce 3 projeyle turizm sektörüne yatırım kararı alan Özgörkey Grubu ise ruhsat sorunları nedeniyle sadece 1 projesinde aşama kaydetti. Eski Merkez Bankası binası üzerinde 36 odalı butik otel projeleri bulunan grubun yıl sonuna kadar yatırıma başlaması bekleniyor.
Grup ruhsat sorunları çözülmesi halinde Basmane'deki eski Toskana Deri binasını otel ve Hilton Oteli karşısındaki metruk durumdaki binayı da rezidans olarak yapmayı planlıyor. İzmir'de ayrıca Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın'ın 600 yataklı 2 adet 4 yıldızlı otel projesi bulunuyor. Akın Otel yatırımları için yer arayışlarını sürdürüyor. 2008 yılında da Çiğli'de Çiğli Kültür ve Alışveriş Merkezi çatısı altında 80 yataklı otelde 2008 yılı Ağustos ayında hizmete girecek.